Hlavní obsah
Atypický jídelní stůl je z dubové spárovky, židle od firmy Thon. Foto: Michal Ureš a časopis Bydlení mezi panely

Z panelového bytu vzniklo moderní bydlení ctící beton, dřevo a minimalismus

Když se potká osvícený investor a talentovaný architekt, může i z poměrně obyčejného bytu vzniknout mimořádný prostor, jaký by na pražském sídlišti nejspíš nikdo nehledal.

Atypický jídelní stůl je z dubové spárovky, židle od firmy Thon. Foto: Michal Ureš a časopis Bydlení mezi panely
Z panelového bytu vzniklo moderní bydlení ctící beton, dřevo a minimalismus

Stavba se nachází v rezidenční pražské čtvrti vystavěné mezi lety 1960 – 1972. Jedná se o atypický panelový dům, jehož konstrukční systém je železobetonový skelet. Proto bylo možné veškeré původní příčky vybourat a postavit novou dispozici bytu podle požadavků klienta.

Ze vstupní haly je vstup do obývacího pokoje, koupelny, na WC a do ložnice. Ta je také přístupná pomocí posuvných dveří z pracovny.

Obývací pokoj s kuchyní, jídelním koutem a pracovnou tvoří velkorysý západní trakt přes celou délku bytu.

Návrh počítal s možností oddělení pracovny a obývacího pokoje od kuchyně a jídelního koutu dřevěnou posuvnou stěnou, čímž může z obývacího pokoje vzniknout pokoj pro hosty. Vzniknou taktéž dva nezávislé celky s kuchyní uprostřed.

Dřevěný obklad stěn a betonové konstrukční prvky se propisují do každé místnosti.

Foto: Michal Ureš a časopis Bydlení mezi panely

Kolem instalační šachty vznikl kompaktní blok obložený dřevem s kuchyní, koupelnou, WC a nikou pro pračku.

Původní stoupačky v kuchyni musely být zachovány, ovšem místo jejich zakrývání se architektka Klára Makovcová rozhodla je opláštit nerezovým plechem a vytvořit jejich prostřednictvím v kuchyni zajímavý prvek.

Beton, dřevo či pískované sklo

Koncepce materiálového řešení vychází z konstrukčního systému domu. Betonové průvlaky a sloupy jsou přiznány a obroušeny na hrubý beton a opatřeny bezbarvým nátěrem. Obvodové stěny jsou přeštukovány a opatřeny bílou malbou. Pouze stěna v obývacím pokoji je oškrábána a následně opatřena betonovou stěrkou.

Původní podlahy jsou vyrovnány a na nich je položena masivní dřevěná dubová podlaha ošetřená olejovým nátěrem. V koupelně a na WC je dlažba imitující beton, stěny koupelny a WC jsou obloženy keramickým obkladem v designu betonu.

Dveře do koupelny a na WC jsou nové, včetně zárubní a jsou součástí dřevěného obkladu. Posuvné dveře do obývacího pokoje a do ložnice jsou z pískovaného skla.

Stěna obývacího pokoje je opatřena betonovou stěrkou.

Foto: Michal Ureš a časopis Bydlení mezi panely

Dveře do ložnice jsou dřevěné, bíle lakované. Ve vstupní hale, v ložnici, obývacím pokoji a pracovně jsou vestavěné skříně vyrobené z MDF desky, lakované v polomatné bílé barvě. Obklad v kuchyni za linkou je z Lacobelu v šedé barvě, stejně jako horní skříňky, vyrobené z lakované MDF desky.

Kuchyň je vyrobena z dřevěné ořechové dýhy, ošetřené bezbarvým olejovým nátěrem v ořechovém odstínu, stejně jako obklad celého bloku a dřevěné posuvné příčky. Původní okna byla již po rekonstrukci, zůstala tedy zachována.

Slovo architektky

„Klient kladl velký důraz na variabilitu prostoru, proto bylo nutné do objektu zakomponovat posuvné dřevěné stěny, jimiž je možné vytvořit oddělené místnosti. Současně však byt působí jako jeden velký obytný prostor neboli loft. Rozhodli jsme se odhalit původní betonové nosné prvky, sloupy a průvlaky, které jsme obrousili na hrubý beton. Na základě toho jsme celý interiér ladili do zemitých odstínů šedé, jež jsme zútulnili dřevěnými obklady a kuchyní.

Umyvadla v koupelně a na záchodě jsou atypická z corianu, což platí i pro kuchyňskou linku a dřez. Vzhledem k tomu, že konstrukční systém domu je železobetonový skelet, byla možnost vybourat veškeré příčky a vymyslet úplně novou dispozici,“ říká architektka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků