Hlavní obsah
Zadáním bylo vyřešit přespání dvou osob s veškerým komfortem. Foto: DesignPro a časopis Bydlení mezi panely

Miniaturní podkrovní byt nabízí relax uprostřed rušného města

Malý byt na krátkodobý pronájem v centru Prahy má pouhých 23 metrů čtverečních. Nemá klasická okna, pouze dvě střešní vysoko nad podlahou, ze kterých je výhled na centrum města. Zadáním bylo vyřešit přespání dvou osob s veškerým komfortem navzdory nevýhodám bytu.

Zadáním bylo vyřešit přespání dvou osob s veškerým komfortem. Foto: DesignPro a časopis Bydlení mezi panely
Miniaturní podkrovní byt nabízí relax uprostřed rušného města

Byt musí rovněž svým interiérem obstát v konkurenci dalších nabízených bytů, takže musí upoutat na první pohled.

Nemělo to být však prvoplánově například použitím křiklavých barev. Spíše se mělo jednat o útočiště uprostřed rušného města vhodné k odpočinku a relaxaci.

Řešením nedostatků developerské nástavby se stala vestavěná dřevěná kostka z březové překližky s několika funkcemi. Využívá se jako vyvýšená dvoulůžková postel přístupná po kovovém žebříku a zároveň jako vyhlídka na Prahu ze střešního okna.

„Vnitřek kostky slouží jako úložný prostor, který nahrazuje chybějící komoru či šatnu. Jako uzamykatelné zázemí pro úklidovou službu pak bude sloužit v případě krátkodobého pronajímání. Aby prostor působil jako největší a nejvzdušnější, spojili jsme chodbu s obytnou místností a použili velké zrcadlo, které prostor opticky nafoukne a prosvětlí,” poznamenává architektka Zuzana Řepíková a její kolega Ondřej Krynek.

Snadná proměna

V bytě je dostatek úložných prostor formou vestavěných skříní. Ty mají na dvířkách ještě věšáky pro zvýšení úložné kapacity.

Jídelní stůl je umístěn ve výklenku, kde se pohodlně nají dvě osoby a dá se snadno proměnit na pracovní místo.

Celý interiér je navržen v příjemných zemitých tónech a přírodních barvách tak, aby působil příjemně a hřejivě.

Foto: DesignPro a časopis Bydlení mezi panely

„Místo klasické pohovky jsme navrhli lavici s polstrováním, která navazuje na spací kostku. Na televizi je vidět z lavice, ale i pohodlně z postele. Malá kuchyňka ukrývá vše potřebné včetně myčky, chladničky, mikrovlnky a kávovaru umístěného v nice. Čtecí koutek je umístěn na kostce a z boku kuchyňské linky má niku na odklad knih a lampičku pro příjemné čtení v posteli,” vysvětlují architekti.

Výhodou celého řešení je, že je možné byt lehce proměnit na dlouhodobé bydlení a úklidová kostka se stane komorou či šatnou.

Celý interiér je navržen v příjemných zemitých tónech a přírodních barvách tak, aby působil příjemně a hřejivě. Spíše se mělo jednat o útočiště uprostřed rušného města vhodné k odpočinku a relaxaci než byt vybavený levným kusový nábytkem pro turisty.

Slovo architektů

„Navrhujeme osobité, moderní a nadčasové interiéry s nápadem. Snažíme se, aby každý náš návrh byl unikát a odrážel v sobě kus investora, ale i kus nás. Pečlivě řešíme vše od dispozic až po detail na skříňce. Rádi používáme kvalitní produkty, které máme léty prověřené. Zakládáme si na tom, aby klient věděl, co dostane a aby byl náš návrh identický s výslednou realitou,” poznamenávají architekti.

Technické údaje

  • Název projektu: Štěpánská
  • Lokalita: Štěpánská 27, Praha 1
  • Autor: architektka Zuzana Řepíková, Ondřej Krynek
  • Investor: Soukromý
  • Realizace: 2019
  • Podlahová plocha: 23 m2 interiér, 4 m2 koupelna
  • Použité značky: Normann Copenhagen (věšáčky/úchytky), Hosue Doctor (svítidla), Ton (židle), Vitra (dekorativní pták), Hübsch (hodiny, taburet, polštář ložnice), Bloomingville (stolek), Menu (přenosná lampička), Design House Stockholm (polštář uzel)
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků