Hlavní obsah
 

Ve Velké Británii testují pojízdné bubliny pro veřejnou dopravu

Vláda ve Velké Británii chce mít alespoň částečně autonomně řízenou silniční veřejnou dopravu v provozu už příští rok, v Bristolu se tak už testují samořídící vozidla připomínající prosklené bubliny.

 
Ve Velké Británii testují pojízdné bubliny pro veřejnou dopravu

V Bristolu se prohání autonomní miniautobusy od společnosti AECOM. Podle agentury AP se jedná o první testy, při kterých není přítomen supervizor uvnitř vozidla. Na bezpečnost se proto dbá jen dálkovým ovládáním, vozidla by ale měla danou trasu zvládnout samostatně.

Během plánovaného provozu by měl systém fungovat díky mobilní aplikaci. K jízdě se mají uživatelé přihlásit pomocí mobilní aplikace. „V budoucnu bude pravděpodobně čím dál méně lidí vlastnit automobil, populárnější bude pronajímání a další alternativy,” tvrdí George Lunt z AECOM.

Tvůrci v souvislosti s těmito vozidlo hovoří také o filosofii „posledních mil”. Tedy způsobu dopravy cestujících ze vzdálenějších míst od centra města. Ti se v novém schématu budou dopravovat na okraje metropolí a do centra zvolí právě jednu z podobných způsobů dopravy na „poslední míle”.

Pojízdné bubliny mají senzory, radary a kamery, aby se vypořádaly s provozem v rušných městech, počítají s auty, chodci i bicykly. K testování byla pozvána veřejnost, aby tvůrci nasbírali dojmy.

„Jo, je to docela v pohodě. Jako normální auto. Je trochu divné, že nemáte žádného řidiče, ale je to docela hezké,“ říká pasažérka. „Kdyby to bylo tak plynulé, moderní, dobré pro životní prostředí, určitě bych je použil raději než jiné prostředky veřejné dopravy,“ říká jiný cestující.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků