Hlavní obsah
Foto: Dominic Ebenbichler, Reuters

Povinné zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky jsou v období od 1. listopadu do 31. března na celém území České republiky povinné v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy předpokládat. Drtivá většina řidičů na svých vozidlech podle příslušného ročního období používá zimní/letní pneumatiky.

Foto: Dominic Ebenbichler, Reuters
Povinné zimní pneumatiky

Podle údajů ministerstva dopravy se za posledních 20 let přístup řidičů k používání zimních pneumatik značně zlepšil a kdo má vozidlo celoročně v provozu, zpravidla zimní pneumatiky má.

Zimní pneumatiky jsou v Česku od roku 2011 povinné - konkrétně od 1. listopadu do 31. března. Použití zimních pneumatik přinesl zákon č.133/2011 Sb. Podle něj je povinnost zimního obutí i v případě, že lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. V praxi to znamená, že pokud je v prosinci 15 stupňů Celsia a sucho, nemusíte mít na vozidle zimní pneumatiky. To se hodí pro lidi, kteří jezdí sporadicky, jinak je samozřejmě více než vhodné zimní/letní pneumatiky používat.

U vozidel do 3,5 tuny musíte mít zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech a hloubka vzorku musí být minimálně 4 mm. Moderní zimní pneumatiky se speciálními technologiemi lamel byly vyvinuty tak, aby poskytovaly záběr nejen na sněhu a ledu, ale také na studených a zablácených vozovkách. Měkčí běhounová směs zimních pneumatik poskytuje při nízkých teplotách a na studeném povrchu lepší vlastnosti než běhoun letních pneumatik.

Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ zůstávají v platnosti i po 1. 11. 2011. Označují úseky pozemní komunikace, na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N (vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob, respektive nákladu) vybaveno zimními pneumatikami za všech klimatických podmínek. Tedy nejen v případě, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo vzhledem k povětrnostním podmínkám lze takové jevy přepokládat.

Výňatek zákona č.133/2011 Sb.
§ 40a Provoz vozidel v zimním období
(1) V období od 1.listopadu do 31.března, pokud
a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo
b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků