Hlavní obsah
Dříve soška Spirit of Ecstasy svítila, podle předpisů EU ale nesmí. Foto: Rolls-Royce

Nařízení EU zakazuje podsvícenou sošku na kapotě, Rolls-Royce ji musí vypnout

Slavnou sošku s názvem Spirit of Ecstasy, která už léta zdobí přídě automobilů značky Rolls-Royce, si mohli zákazníci objednat skleněnou a podsvícenou – a údajně byl o takovou variantu docela zájem. Nyní ji však automobilka přestala vyrábět a bude ji muset vypnout i na autech, která už byla vyrobena.

Dříve soška Spirit of Ecstasy svítila, podle předpisů EU ale nesmí. Foto: Rolls-Royce
Nařízení EU zakazuje podsvícenou sošku na kapotě, Rolls-Royce ji musí vypnout

Podsvícená soška na kapotě vozů Rolls-Royce není v souladu s předpisy Evropské unie. Uvádí to britské noviny Daily Mail s odkazem na automobilku a také na britské ministerstvo dopravy. To se dle novin nechalo slyšet, že „podsvícené ozdoby na kapotě nejsou dovoleny eurounijním homologačním procesem vozidel jako celků”.

Automobilka kromě stažení prvku z nabídky také bude vypínat podsvícení sošky na autech, která přijedou do servisu. Zákazníkům nabídne vrácení peněz nebo výměnu za postříbřenou sošku.

Podsvícenou masku model Ghost (na snímku) mít může. Sošku ale nikoliv.

Foto: Rolls-Royce

Konkrétní předpis, který podsvícenou sošku zakazuje, má označení UNECE R48 a obsahuje, nepřekvapivě, jednotná homologační pravidla pro vnější osvětlení vozidel. Je zajímavé, že zatímco podsvícená loga zakazuje, s podsvícenou maskou chladiče nemá problém.

To dokazují nejen podsvícené ledvinky BMW X6. I nový Rolls-Royce Ghost bude mít podsvícenou masku chladiče stejně jako Škoda Enyaq. Co víc, inženýři Škody Novinkám v minulosti prozradili, že i u enyaqu se ve vývoji zvažovalo podsvícené logo – ale právě kvůli předpisům bylo zavrženo.

Podsvícená soška Spirit of Ecstasy se prvně objevila na konceptu samořídícího elektromobilu 103EX v roce 2016. O chvíli později se objevila v nabídce pro produkční modely jako příplatek.

Koncept Rolls-Royce 103EX

Foto: Rolls-Royce

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Škoda na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků