Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Dánsko apeluje na EU, aby od roku 2040 zakázala auta se spalovacím motorem

K boji proti změně klimatu chce dánská vláda přistoupit razantněji, než tomu bylo doposud. Vyzvala Evropskou unii k tomu, aby od roku 2040 zakázala ve všech členských zemích prodej vozidel se spalovacími motory.

ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Dánsko apeluje na EU, aby od roku 2040 zakázala auta se spalovacím motorem

Na setkání ministrů životního prostředí v Lucemburku předložilo návrh na zákaz prodeje aut se spalovacími motory Dánsko, které je podporováno dalšími deseti zeměmi EU. V současné době plánuje EU snížit emise CO2 o 40 % do roku 2030, zatímco Evropská komise by chtěla stáhnout produkci uhlíkových zplodin na nulu. Tedy na teoretickou nulu, sice s nějakými emisemi, ale ty by byly vyváženy dalšími opatřeními, takže ve výsledku by nastala takzvaná uhlíková neutralita.

Dánský ministr pro klima a energetiku Dan Jorgensen po setkání řekl: „Musím přiznat, že trochu spěcháme.“ Podle něj je třeba v dalších týdnech a měsících vyvinout tlak na Evropskou komisi, aby uzákonila v dalších dvou desetiletích postupné vyřazování vozidel se spalovacím motorem.

Pokud by se EU nemohla na tomto kroku shodnout, měla by podle Jorgensena uvolnit pravidla, aby mohly jednotlivé země k takovému opatření sáhnout samy. Dánsko totiž v říjnu roku 2018 vyhlásilo zákaz prodeje vozidel s motory na fosilní paliva od roku 2030. Ovšem vzhledem k tomu, že jeho plán kolidoval s evropskou legislativou, bylo nuceno tento plán stáhnout.

Jorgensen dále uvedl, že pokud jeho plán nevyjde, bude hledat další možnosti, jako je vytvoření aliance minimálně s dalšími deseti státy, které by už měly dostatečně velkou sílu na to, aby tento dlouhodobý politický směr prosadily. „Ostatní státy by pak, myslím, mohly následovat,“ řekl Jorgensen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků