Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Dánsko apeluje na EU, aby od roku 2040 zakázala auta se spalovacím motorem

K boji proti změně klimatu chce dánská vláda přistoupit razantněji, než tomu bylo doposud. Vyzvala Evropskou unii k tomu, aby od roku 2040 zakázala ve všech členských zemích prodej vozidel se spalovacími motory.

ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Dánsko apeluje na EU, aby od roku 2040 zakázala auta se spalovacím motorem

Na setkání ministrů životního prostředí v Lucemburku předložilo návrh na zákaz prodeje aut se spalovacími motory Dánsko, které je podporováno dalšími deseti zeměmi EU. V současné době plánuje EU snížit emise CO2 o 40 % do roku 2030, zatímco Evropská komise by chtěla stáhnout produkci uhlíkových zplodin na nulu. Tedy na teoretickou nulu, sice s nějakými emisemi, ale ty by byly vyváženy dalšími opatřeními, takže ve výsledku by nastala takzvaná uhlíková neutralita.

Dánský ministr pro klima a energetiku Dan Jorgensen po setkání řekl: „Musím přiznat, že trochu spěcháme.“ Podle něj je třeba v dalších týdnech a měsících vyvinout tlak na Evropskou komisi, aby uzákonila v dalších dvou desetiletích postupné vyřazování vozidel se spalovacím motorem.

Pokud by se EU nemohla na tomto kroku shodnout, měla by podle Jorgensena uvolnit pravidla, aby mohly jednotlivé země k takovému opatření sáhnout samy. Dánsko totiž v říjnu roku 2018 vyhlásilo zákaz prodeje vozidel s motory na fosilní paliva od roku 2030. Ovšem vzhledem k tomu, že jeho plán kolidoval s evropskou legislativou, bylo nuceno tento plán stáhnout.

Jorgensen dále uvedl, že pokud jeho plán nevyjde, bude hledat další možnosti, jako je vytvoření aliance minimálně s dalšími deseti státy, které by už měly dostatečně velkou sílu na to, aby tento dlouhodobý politický směr prosadily. „Ostatní státy by pak, myslím, mohly následovat,“ řekl Jorgensen.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků