Hlavní obsah
ACC Foto: Profimedia.cz

ACC

Zkratka ACC označuje adaptivní tempomat, což je tempomat, který se přizpůsobuje změnám regulovaného objektu. V praxi to znamená, že adaptivní tempomat sleduje dění před automobilem a při blížící se překážce je schopen určitým způsobem zareagovat. Systém udržuje bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel.

ACC Foto: Profimedia.cz
ACC

Adaptivní tempomat je vylepšením klasického tempomatu. Klasický tempomat je zařízení pomáhající udržovat konstantní rychlost při dlouhých cestách po dálnici. Adaptivní tempomat však zároveň sleduje situaci před vozidlem a umožňuje automatickou korekci rychlosti.

Pomocí mikrovlnného nebo laserového radaru systém vyhodnocuje rychlost blížící se překážky, např. automobilu jedoucím pomaleji před vámi. Na základě těchto údajů je systém schopen automaticky snížit rychlost bez jakéhokoliv zásahu od řidiče. Když pak pomalejší automobil opět zvýší svoji rychlost nebo odbočí, adaptivní tempomat znovu zrychlí Váš vůz na původně nastavenou rychlost.

Řidič si může vybrat až ze čtyř programů na udržování odstupu od vpředu jedoucího vozidla. Program sport udržuje malý odstup od vozidla a v okamžiku, kdy se cesta opět uvolní dynamicky zrychlí na zvolenou cestovní rychlost. Je-li automobil vybaven automatickou převodovkou, systém je schopen sám podřadit až o dva stupně. Další programy umožňují plynulou jízdu v kolonách, cestu po venkovských silnicích nebo jízdu s přívěsem.

Systém varuje před střetem

Pokud systém vyhodnotí, že se překážka přibližuje příliš rychle a může dojít ke střetu vozidel, systém upozorní řidiče, připraví brzdy na prudké brzdění, přitáhne hlavové opěrky a sám začne snižovat rychlost.

I při zapnutém adaptivním tempomatu za sledování rychlosti a překážek odpovídá řidič. Systém nereaguje na stojící překážky ani na protijedoucí vozidla. Adaptivní tempomat nelze používat při špatném počasí déšť, sníh atd.), na úsecích s mnoha zatáčkami a na kluzkých silnicích pokrytých sněhem a ledem. Nutno podotknout, že systém nemusí bezpečně rozpoznat např. motocykly nebo jiná malá vozidla a ani vozidla jedoucí méně než 20 km/hod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků