Ředitel závodu Chris Selwood vítězství nizozemského týmu potvrdil, s tím, že vítězný čas zatím není oficiálně ověřený, ale už nyní se zdá, že rekord trati byl překonán. "Je to skvělé, je to fantastické," prohlásila členka vítězného týmu Anne-Marie Rasschaertová.

Světový solární pohár (WSC) byl odstartován v pondělí v severoaustralském Darwinu a trasa vedla do Adelaide na jihu země. Nizozemský tým Nuon Solar Team byl favoritem, na této trati triumfoval už potřetí. Nejlepší vozidla mají průměrnou rychlost kolem 90 kilometrů v hodině.

Závod, který každoročně přiláká soutěžní vozy z celého světa, je považován za testovací prostor pro výkonnost solárních technologií. WSC se poprvé konal už v roce 1987, kdy vznikl ve snaze podpořit výzkum sluneční energie pro dopravu budoucnosti.

Vítězem prvního ročníku se stalo vozidlo Sunraycer americké společnosti General Motors, které jezdilo průměrnou rychlostí téměř 67 kilometrů v hodině. Všechny automobily jedou za denního světla a pak tak dlouho do noci, dokud vydrží jejich sluncem napájené solární články.