Hlavní obsah
Nedostatek slunečního světa také může za jarní únavu. Foto: Profimedia.cz

Za jarní únavu může i nedostatek slunce a vitamínů

Jarní počasí nám přináší i tzv. jarní únavu. Připadáme si bez energie, jsme ospalí, vyčerpaní. Podle lékařů je to proto, že v zimě omezujeme pobyt venku, méně se hýbáme a jíme těžší, kaloricky vydatnější jídla. Velkou roli hraje také nedostatek slunečního světla a vitamínů. Z toho také vyplývá návod, jak se jarní únavy zbavit.

Nedostatek slunečního světa také může za jarní únavu. Foto: Profimedia.cz
Za jarní únavu může i nedostatek slunce a vitamínů

Na našem jarním rozpoložení se podle odborníků také často podílí fakt, že jsme během zimy přechodili, nebo ne zcela doléčili různá onemocnění, virózy, chřipky. Náš organismus je proto vyčerpaný a jede na tzv. záložní režim. V takových případech je dobré začít s vitamínovou kůrou a odpočinkem a po doléčení se vrhnout na pohyb a otužování.

Pomohou vitamíny

Podle lékařů jsou pro regeneraci organismu klíčovými vitamíny B, C a A. B-komplex je velmi důležitý jako prevence nespavosti, depresí, nervozity a pocitu únavy, velmi pozitivně ovlivňuje také trávení, vstřebávání a vylučování potravy. Skvělou zásobárnou všech vitamínů skupiny B jsou například sušené pivovarské kvasnice, jež jsou zcela přírodním a vyváženým zdrojem.

„Užívání kvasnic je vhodné při různých stavech únavnosti, slabostí, nechuti do tělesného i duševního výkonu, nadměrné spavosti, stavech po infekčních chorobách, při příznacích nedostatku vitamínů a nerostných látek, při náchylnosti k častým infekčním chorobám, při řadě chronických chorobných stavů,“ konstatuje epidemiolog Stanislav Hejda.

Vitamín C je klíčový pro správnou funkci imunitního systému. Napomáhá v boji proti virům a bakteriím a zároveň zmírňuje projevy nemocí a zkracuje léčbu. Konečně vitamín A přispívá k udržení normálního stavu zraku a k normální funkci imunitního systému. Zároveň také zajišťuje růst, vývoj a kvalitu sliznic.

Životabudič ženšen

Již několik let se v souvislosti s únavou skloňuje název koenzym Q10. Jde o prvek, který má charakter koenzymu a zároveň částečně vitamínu, a je pro lidský organismus nepostradatelný. Účastní se totiž nejdůležitějšího děje v buňce – tvorby energie. Dodává energii srdečnímu svalu a mozku, ale nejen jim. Celkově zvyšuje fyzickou a psychickou kondici, posiluje vitalitu a zkracuje dobu rekonvalescence. Pro jarní únavu ideální.

Mezi další životabudiče patří ženšen. Jde o bylinu původem z Číny, která působí stimulačně a relaxačně na centrální nervový systém a pomáhá mobilizovat energii organismu. Krátkodobě zlepšuje také koncentraci a vitalitu a má dokonce i afrodiziakální účinky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků