Hlavní obsah
Vajíčka obsahují řadu cenných vitaminů. Foto: Stringer, Reuters

Vědci vyvracejí tvrzení, že každodenní konzumace vajec ohrožuje zdraví

Pověst vajíček byla v posledních letech lživě očerněna, tvrdí britští vědci z Univerzity v Surrey. Lidé je mohou konzumovat denně bez velkého strachu, že u nich zvyšují hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi a ohrožují zdraví. Podle vědců mohou téměř všichni lidé jíst tolik vajíček, kolik chtějí. Naopak výrazně omezit by měli nasycené živočišné tuky.

Vajíčka obsahují řadu cenných vitaminů. Foto: Stringer, Reuters
Vědci vyvracejí tvrzení, že každodenní konzumace vajec ohrožuje zdraví

Zprávu vítají nejen milovníci slepičích pohlavních buněk, ale také jejich velcí producenti. V posledních letech se totiž objevovaly spíš zprávy o tom, že konzumace vajec zdraví škodí. Britští experti tvrdí, že vajíčka obsahují řadu cenných vitaminů a na metabolismus cholesterolu u člověka negativní vliv nemají. Týdně se dosud doporučovala dospělému člověku maximálně tři vajíčka.

Nebezpečnější je tuk

Juliet Grayová a Bruce Griffin z Univerzity v Surrey dnes tvrdí, že je naprostým mýtem tvrzení, že nadměrná konzumace vajíček zvyšuje hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi. V naprosté většině případů prý k tomu nedochází. Mnohem nebezpečnější jsou podle nich nasycené živočišné tuky z másla, sádla, vepřového masa, tučných mléčných výrobků, uzenin a smažených pokrmů.

Studii otiskl odborný bulletin Nutrition vydávaný Britskou nadací pro výživu.

Profesora Griffina pak citoval také britský list Daily Telegraph: „Naopak, lidé by mohli být podporováni v konzumaci vajec jako součásti zdravého jídelníčku, jedná se o přírodní nutričně nejbohatší potravinu.“

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků