Hlavní obsah
Rychlý a efektivní CORE trénink. Foto: Supertělo.cz

Rychlý a efektivní CORE trénink

Ne všechny svaly, které máte, jsou na pohled vidět. Ovšem i tak jsou pro život nepostradatelné a musíte je pravidelně posilovat. V následujícím článku si vysvětlíme, proč je důležité hluboké kosterní svalstvo procvičovat a jak na to.

Rychlý a efektivní CORE trénink. Foto: Supertělo.cz
Rychlý a efektivní CORE trénink

Fungující hluboké svalstvo neboli core má na svědomí správné držení těla, stabilizaci páteře a v neposlední řadě se jeho posílením vyvarujete různých disfunkcí a disbalancí. V dnešní době, kdy má nemalé procento populace problémy s bederní páteří, a slova jako Bechtěrevova choroba, vyhřezlá ploténka nebo například skolióza se skloňují na každém kroku, se posilování stabilizačního systému jistě vyplatí.

CORE trénink je zaměřen na procvičení a posílení svalů hlubokého stabilizačního systému, které nevědomky používáme každý den. A o posílení těchto svalů bude i  tento jednoduchý trénink. Cviků existuje spousta, ale je dobré začít s těmito čtyřmi základními, jelikož nejsou tak náročné a složité na provedení.

Cviky na core

Lodička - lehněte si na záda, pokrčte nohy a zvedněte je do vzduchu. Poté předpažte dlaněmi vzhůru a přitáhněte celý trup ke kolenům. Snažte se  udržet rovná záda a pravidelně dýchat.

Počet sérií: 5. Jedno opakování: 30 sekund.

Foto: Supertělo.cz

Vzpor ležmo bokem s vytočením do strany – druhý cvik, kterým posílíte váš core, je právě vzpor bokem s vytočením do strany. Zaujměte pozici stejnou jako byste chtěli udělat klik. Následně přeneste váhu na jednu ruku, přetočte se a volnou ruku zvedněte nad hlavu. Trup se v žádné své části neprohýbá, ale je v jedné rovině s dolními končetinami a hlavou. V této pozici setrvejte.

Počet sérií: 5. Jedno opakování: 30 sekund.

Foto: Supertělo.cz

Prkno s nataženou nohou – třetím cvikem je modifikovaná varianta obecně známého prkna. Pozice je stejná jako při kliku, ovšem s tím rozdílem, že váha nespočívá v natažených pažích, ale na loktech. Hýždě nevystrkujete, ani nejsou propadlá. V momentě, kdy získáte ten správný balanc, zvedněte jednu nohu tak vysoko, aby spočívala v jedné rovině se zbytkem těla. Určitou dobu setrváte a nohy prostřídáte.

Počet sérií: 6. Jedno opakování: 60 sekund.

Foto: Supertělo.cz

Prkno – Posledním cvikem je právě klasické prkno. Při něm zaujmete stejnou pozici jako při předešlém cviku. Jediný rozdíl je v tom, že žádnou z dolních končetin nezvedáte, ale setrváváte v samotném vzporu po předepsanou dobu.

Počet sérií: 3. Jedno opakování: 60 sekund.

Foto: Supertělo.cz

Trénink zaměřený na střed těla nemusí být příliš dlouhý. Stačí kratší, ovšem vysoce intenzivní. Vzpomeňte si na svou páteř a vzpřímený postoj, až zase půjdete cvičit. Vaše tělo vám za to poděkuje.

Vyzkoušejte také pětiminutový workout na zpevnění středu těla na serveru Supertělo.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků