Hlavní obsah

Roztrhněte čajový sáček a uvidíte...

Češi patří mezi Evropany k průměrným konzumentům čaje. Za rok se zde spotřebuje 0,25 kg čaje na hlavu. Výrazně oblíbenější je v českých domácnostech káva; spotřebuje se jí osmkrát více než čaje. Nejčastěji se čaj pije v zimních měsících, v létě jeho prodej stagnuje.

Roztrhněte čajový sáček a uvidíte...

Na první pohled se čajová kultura v Česku mění pomalu, ale důležité je, že neustále roste počet lidi, kteří se více zajímají o své zdraví, chtějí dodržovat správnou životosprávu a vypadat mladě. Zároveň s tímto trendem zdravého životního stylu roste i větší zájem o čaje.

Lidé více cestují, mají možnost poznávat jiné kultury a nejsou nuceni vybírat z omezené nabídky, jak tomu bylo dříve. Obecně lze říci, že roste zájem o dražší a kvalitnější produkty. Lidé začínají rozumět tomu, že se nevyplatí šetřit na vlastním zdraví a už vůbec ne na zdraví svých dětí.

Rizika při nákupu

Čaj je velmi náchylný na přijímání různých vůní a pachů. Proto je při nákupu sypaného čaje na váhu důležité prohlédnout si obchod a podívat se, jak je čaj uložen, zda se v témže obchodě neprodává nebo dokonce nemele i káva, případně zda se tam nekouří.

Dalším rizikem při nákupu sypaného čaje na váhu může být nízká záruka trvanlivosti a originálního původu čaje. Optimální je, když jsou čaje baleny výrobcem přímo na území produkce. Správný obal zaručuje, že čaj i po otevření zůstane čerstvý, zachová původní chuť a aroma delší dobu.

Podle čeho vybírat

Při samotném výběru jsou důležité vzhled čaje, vůně a lámavost suchého listu. Kvalitní čaj se má skládat z přibližně stejných lístků nebo jejich částí a neměl by obsahovat cizí částice. Obvyklé pravidlo říká, že čím více je světlých tipsů, tím je čaj kvalitnější, neboť tipsy pocházejí z ještě nerozvinutých čajových pupenů, v nichž jsou všechny žádoucí látky nejvíce koncentrovány.

Dobrý čaj již v suché formě dobře voní. Z nežádoucích vůní, které nejsou v dobrém čaji vítány, jsou zemitá, mechovitá, plesnivá, připálená, kyselá nebo trpká vůně.

Co skrývá sáček

Zkuste roztrhnout čajový sáček a pozorně si prohlédněte jeho náplň. Kvalitní čaj vysypaný z čajového sáčku by měl vypadat jako hromádka rozdrobených čajových lístečků, ale nesmí obsahovat žádná zrnka nebo granule.

Pravé čaje pro zdraví

* Pravé černé a zelené čaje díky vysokému obsahu přírodních antioxidantů pomáhají udržet nejen zdravé tělo a krásu, ale i svěží mysl. Pravý čaj má protirakovinové účinky, působí proti vývoji hnisavých procesů v trávicím traktu, má preventivní účinek proti výskytu srdečních a cévních onemocnění a účinně snižuje úroveň nežádoucího cholesterolu v krvi.

* Rovněž podporují obrannou schopnost organismu při nachlazení a ochraňují nás před chřipkovými viry, jelikož obsahují přírodní látky s antimikrobiálními a antivirovými účinky.

* Zpomalují vytváření zubního kazu. Tato vlastnost černých a zelených čajů je spojena s působením fluoru, jehož obsah v čajovníkových listech je přibližně stejný jako ve farmaceuticky vyráběných fluorovaných přípravcích.

* Podporují oslabenou srdeční činnost a rozšiřují cévní systém v mozku, následkem čehož popíjení čajů může zmírnit bolesti hlavy a snížit celkovou únavu organismu.

Bílá nebo barevná zrnka v čajovém sáčku jsou vesměs chemického původu a přidávají se za účelem syntetického ochucování čaje. Granule ukazují na nižší kvalitu čaje. Množství čajovníkového prachu v čajovém sáčku by mělo být minimální, ale jeho přiměřené množství je nutné pro přípravu kvalitního porcovaného čaje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků