Hlavní obsah
Podceňovat dlouhodobé bolesti zad se nevyplácí. Foto: Profimedia.cz

Revmaden pomůže odhalit chronická zánětlivá onemocnění zad

Ještě vám nebylo 40, a přesto vás dlouhodobě bolí záda, a někdy dokonce tak, že se budíte nad ránem bolestí a nemůžete dospat? A vše se zlepší až na základě pohybu a zvýšené fyzické aktivity? Pak je velmi pravděpodobné, že patříte mezi 150 tisíc Čechů, kteří trpí zánětlivým revmatickým onemocněním zad – ankylozující spondylitidou neboli Bechtěrevovou chorobou. A právě na zjištění tohoto onemocnění se zaměří 10. října tzv. Revmaden.

Podceňovat dlouhodobé bolesti zad se nevyplácí. Foto: Profimedia.cz
Revmaden pomůže odhalit chronická zánětlivá onemocnění zad

V sobotu 10. října od 10 do 18 hodin se mohou všichni zájemci v Praze v OC Chodov a v Ostravě v Avion Shopping Parku přijít zdarma otestovat a zkonzultovat svůj zdravotní stav s revmatologem. Ten je v případě nutnosti doporučí k dalšímu vyšetření na odborném pracovišti.

Včasná diagnóza je klíčová

Bechtěrevova choroba postihuje zejména mladé muže mezi 30. až 40. rokem. Ale týkat se může i žen. Projevuje se zánětem v oblasti meziobratlových kloubů páteře, jenž ve svém důsledku vede ke kostnatění vazů a srůstům mezi jednotlivými obratli. Postihnout může ale i velké periferní klouby či úpony šlach. Protože se jedná o systémové onemocnění, může se zánět rozvinout i mimokloubně – nejčastěji v očích, na kůži či ve střevech.

„Dolní část páteře postupně stále více tuhne a stává se nehybnou, zejména v klidových obdobích. Typicky se stavy bolesti zhoršují ve 2. fázi noci – tedy nad ránem – či v situacích přes den, kdy člověk nemá moc pohybu, například při řízení auta,“ vysvětluje prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., z Revmatologického ústavu v Praze.

„Nemoc má plíživý začátek. Přes den se zlepšuje fyzickou aktivitou, a právě proto ji hodně mladých mužů podceňuje. Bolest zad i hrudníku přisuzují ve svém věku spíše mechanické příčině a chronickou únavu dávají na vrub vysokému pracovnímu tempu,“ dodává prof. Pavelka.

Pokud se diagnóza protahuje a zánět se v těle neléčí, může dojít k nevratným poškozením páteře a až u poloviny pacientů k invalidizaci. Lékem první volby jsou nesteroidní antirevmatika, která především zmírňují bolest a ztuhlost a mají mírný protizánětlivý vliv. Jejich dlouhodobé užívání je však u části pacientů spojeno s výskytem nežádoucích účinků. Glukokortikoidy a chorobu modifikující léky jsou účinné pouze v ovlivnění periferních projevů nemoci.

Pacientům s vysokou aktivitou onemocnění, u kterých dosavadní terapie selhala, je určena biologická léčba, která je dnes poskytována ve 29 centrech biologické léčby po celé republice. Nedílnou součástí léčby jsou ale i nefarmakologické přístupy v podobě pravidelného cvičení, rehabilitace či psychoterapie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků