Hlavní obsah

Rekonstrukce pánevního dna

Co tvoří ženské pánevní dno? Východ pánve není uzavřen kostěným skeletem, ale je opatřen svaly, které vytvářejí závěsnou síť pod celou pánví a podepírají nejen močový měchýř, ale i ostatní orgány v pánvi. Onemocnění vázaná na změny pánevního dna a poruchy jeho funkce jsou velmi časté zejména u žen středního a pozdního věku.

Rekonstrukce pánevního dna

Odhaduje se, že až 60 % žen starších šedesáti let trpí různými stupni poklesu pánevních orgánů. Kromě nepříjemně pociťovaných tlaků až bolestí v pánvi může sestup dělohy způsobovat časté nucení na močení až únik moči, poruchy vyprazdňování stolice nebo sexuální poruchy.

Cílem rekonstrukčních operací pánevního dna je obnovit pevnost pánevního lůžka a posílit jeho závěsný aparát. Zákroky se provádějí na specializovaných gynekologických pracovištích a vyžadují velmi zkušeného a erudovaného lékaře. Operaci lze provádět několika cestami: vaginálně (pochvou), abdominálně (klasickým řezem přes břišní stěnu) nebo laparoskopicky (pomocí optických nástrojů zavedených několika otvory skrze břišní stěnu). Chirurg - gynekolog může tyto techniky také vzájemně kombinovat. Klasická operace znamená sešití svalů pánevního dna k sobě, čímž se svalové lůžko zpevní. Uvádí se, že 29 - 40 % pacientek operovaných klasickou plastikou má recidivu poklesu pánevních orgánů.

Nejnovějším trendem v rekonstrukční chirurgii jsou tzv. "síťkové operace" s použitím podpůrných materiálů, které operatér vkládá mezi svaly nebo orgány, aby zesílil stěnu pánevního dna. Jedním z typů těchto implantátů je tzv. permanentní mesh (trvalá síťka). Jedná se o síťku speciálně tkanou pro pánevní dno, která se nevstřebává, ale plně se včlení (vroste) do okolní tkáně. Díky svému složení a struktuře si udržuje pevnost po neomezeně dlouhou dobu a současně je velmi elastická, takže se plně přizpůsobuje namáhání, k němuž v těle dochází. Moderní permanentní síťky navíc nevyvolávají nežádoucí reakce a mají dostatečně velké póry, které jsou důležité pro vrůstání tkáně a následné zhojení.

Největší specializovaná pracoviště, která v České republice provádějí rekonstrukce pánevního dna:

Všeobecná fakultní nemocnice, Praha - Gynekologicko-porodnická klinika
**Prof. MUDr. Alois Martan, DrSc.,
**As. MUDr. Jaromír Mašata, CSc.
Ústav pro péči o matku a dítě, Praha
**As. MUDr. Ladislav Krofta
Krajská nemocnice Tomáše Bati, Zlín - Gynekologicko-porodnické oddělení
**Prim. MUDr. Zdeněk Adamík
Fakultní nemocnice Na Bulovce, Praha - Gynekologicko-porodnická klinika
**Prof. MUDr. Michael Halaška, DrSc.
Nemocnice Milosrdných Bratří, Brno - Gynekologické oddělení
**Prim. MUDr. Ivan Huvar, CSc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků