Hlavní obsah

Nejen z reklamních sdělení, ale i z úst lékařů, se dozvíme, že nejúčinnější ochranou proti žloutence je očkování. V současné době již existuje kombinovaná vakcína, která chrání proti žloutence A i B. Poskytuje dlouhodobou ochranu, a proto není v současné době proti žloutence A a B nutné přeočkování.

Proti žloutence pomáhá očkování

Zájemci o očkování proti žloutence se mohou obrátit na svého praktického lékaře, který jim nejen kombinovanou vakcínu předepíše, ale také aplikuje.

Základní očkování probíhá ve třech dávkách s tím, že první dávka je podána ve vybraném termínu, druhá o měsíc později a třetí dávka šest měsíců po dávce první. Celý proces je možné u dospělých zvládnout i rychleji; první dávka je aplikována ve vybraném termínu, druhá o sedm dní později a třetí dávka 21 dní po dávce první. V tomto případě je k dlouhodobé ochraně doporučována ještě čtvrtá posilovací dávka, a to 12 měsíců od dávky první.

Jelikož lidé často zapomínají na aplikaci druhé a třetí dávky, přišli výrobci s nápadem připomínkové služby. Lidé po akreditaci na www.zloutenky.cz, dostanou SMS, která jim připomene, že si mají dát další dávku.

I když si většina lidí uvědomuje závažnost onemocnění žloutenkou, větší obavu mají z klíšťové encefalitidy, ptačí chřipky nebo meningokoka. Přesto k očkování proti těmto nemocem, jako k formě možné prevence, přistoupí pouze dva z deseti dotázaných.

Proč se očkovat:

**Nákaza infekční žloutenkou A nebo B může potkat každého z nás;

**Virem žloutenky typu A na světě se ročně nakazí až 10 miliónů lidí;

**Virus žloutenky typu B ve svém těle celosvětově nosí až 400 miliónů lidí;

**Chronická infečkní žloutenka typu B často končí rakovinou jater nebo cirhózou jater;

**Léčba a rekonvalescence je většonou dlouhodobá, následují různá omezení (dieta, omezení fyzických aktivit apod.);

**Proti oběma závažným onemocněním přitom existuje jednoduchá ochrana - očkování.

"Nedostatečná motivace, pohodlnost, obava z injekcí nebo přesvědčení o tom, že se dokážou ochránit vlastními silami, jsou hlavní bariérou očkování proti žloutence u dospělých," komentuje Mgr. Libuše Paterová ze společnosti Median, která provedla průzkum, zjišťující informovanost lidí o žloutence a očkování proti této nemoci. "Lidé také často neví, že je očkování proti žloutence vůbec možné," dodává. 79% dotázaných má povědomí o možnosti očkování proti chřipce, 66% slyšelo o vakcíně proti klíšťové encefalitidě. O kombinované vakcíně proti žloutence A a B ví pouhých 30% procent dotázaných!

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků