Hlavní obsah
Zdravá výživa má na organismus mnoho blahodárných účinků. Foto: Profimedia.cz

Pro správnou funkci tělo potřebuje až pět porcí ovoce a zeleniny denně

Ovoce a zelenina obsahuje vysoké množství antioxidantů - vitamínů, minerálů a rostlinných barviv, které posilují náš imunitní systém v boji proti škodlivým volným radikálům. Pro správné fungování jich naše tělo potřebuje dostatek, a to až pět porcí denně.

Zdravá výživa má na organismus mnoho blahodárných účinků. Foto: Profimedia.cz
Pro správnou funkci tělo potřebuje až pět porcí ovoce a zeleniny denně

Mezi rezervoáry přírodních antioxidantů patří například citrusové ovoce, jablka, maliny, jahody, modré hroznové víno; ze zeleniny je to třeba mrkev, paprika, zelí, brokolice nebo cibule. Vysokým obsahem antioxidantů se ale může pochlubit i zelený čaj, ořechy nebo tuk mořských ryb.

Zásady zná téměř každý, dodržuje je málokdo

Bohužel, reálná situace je taková, že ačkoliv víme, které potraviny jsou pro nás vhodné a zdravé, jíme jich žalostně málo. Z posledních zpráv Evropské komise vyplývá, že spotřeba ovoce a zeleniny v EU je nižší, než jsou obecně doporučované dávky a za posledních třicet let dramaticky vzrostl počet lidí s nadváhou a obezitou.

Ačkoliv trendy ve stravování svědčí o tom, že se stále více zajímáme o to, co jíme a jaký má naše strava vliv na naše zdraví, jen malé procento z nás se podle zásad zdravé výživy opravdu chová. Důvodem je i to, že při současném hektickém životním tempu nemáme mnohdy čas přemýšlet nad tím, co je zdravé a co ne. Prostě rychle něco sníme, abychom doplnili energii. To je ale chyba.

Někdy stačí improvizovat

Když ráno ve spěchu vynecháme snídani anebo při pocitu hladu přes den v rychlosti sáhneme třeba po sladké čokoládové tyčince, nemá naše tělo z čeho čerpat živiny pro správné fungování našeho organismu. Přitom řešení není nijak náročné – ani na čas.

„Pokud nemáme po ruce zrovna čerstvě umíchaný zeleninový nebo ovocný salát nebo prostě nemáme kdy a kde ho sníst, můžeme jednu z pěti doporučovaných porcí nahradit třeba kvalitním ovocným či zeleninovým džusem. Ten nám dodá nejen potřebné živiny a energii, ale i potřebnou dávku antioxidantů," upozorňuje odborník na výživu Pavel Suchánek a dodává:

"Každopádně ale platí, že základní pilíře zdravé životosprávy, které nenahradí žádný potravinový doplněk ani tableta, jsou pestrá, vyvážená strava a dostatek pohybu."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků