Hlavní obsah
Potíže spojené s premenstruačním syndromem, jako jsou podrážděnost, deprese, změny nálad a další, dokážou nejednu ženu zcela vyřadit z běžného života. Foto: Profimedia.cz

Potraviny, které mírní potíže spojené s premenstruačním syndromem

Premenstruační syndrom (PMS) je strašákem řady žen. Potíže s ním spojené některé jen nepříjemně potrápí, zatímco jiné dokážou po dobu svého trvání naprosto vyřadit z běžného života. Přitom existuje možnost, jak řadu z nich zmírnit. Například úpravou jídelníčku v období před menstruací.

Potíže spojené s premenstruačním syndromem, jako jsou podrážděnost, deprese, změny nálad a další, dokážou nejednu ženu zcela vyřadit z běžného života. Foto: Profimedia.cz
Potraviny, které mírní potíže spojené s premenstruačním syndromem

Premenstruační syndrom nebo také premenstruační stres či tenze je označení pro souhrn různých potíží, které se u žen objevují zhruba týden až dva před počátkem menstruačního cyklu.

Ukrývají v sobě řadu psychických, fyzických i sociálních potíží a podle různých statistik trápí až 80 % všech žen. Mezi nejčastější patří bolesti hlavy, potíže se zažíváním, změny chuti k jídlu i změny nálad, úzkostné stavy, nespavost, zhoršená koncentrace. V celkovém výčtu je jich ale daleko víc, a při spojení více obtíží najednou představují velmi závažný problém omezující běžný život.

Server Women´s Health magazine přinesl přehled některých potravin, které díky obsahu důležitých živin dokážou alespoň některé z potíží zmírnit.

Brokolice, kapusta 

S nadýmáním, plynatostí či různými otoky coby příznaky PMS prý pomůže konzumace brokolice a kapusty, a to především díky vysokému obsahu vody. A to přestože mají tyto produkty vysoký obsah vlákniny.

Losos

Pokud vás přepadají návaly splínu a špatné nálady, dopřejte si extra dávku omega 3 mastných kyselin, například z lososa.

Banán

Téměř standard pro řadu žen představují před nástupem menstruace problémy se spánkem. Podle odborníků z John Hopkins University v Baltimoru jsou ženy v tomto čase navíc ještě náchylnější k bolesti a potíže se spánkem u nich mohou vést i k bolestivějším křečím spojeným s menstruací.

Proto je vhodné v daném období jíst více banánů, které obsahují melatonin, regulátor, jenž usnadňuje usínání a pomáhá obnovovat přirozené rytmy našeho organismu.

Maso

Pokud je žena vůči některým věcem lhostejná, až netečná, pomůže prý podle odborníků zvýšená konzumace libového hovězího, krůtího nebo kuřecího masa. Vitamíny a proteiny v mase obsažené dodají potřebnou energii.

Kapusta, špenát 

Jedním z velmi častých negativ PMS je také tzv. hormonální akné. Proti němu prý pomáhá vitamín A obsažený v listové zelenině, který také bojuje se suchou pokožkou.

Vejce 

Neovladatelné chutě na sladké přepadají mnohé ženy, a to nejen v souvislosti s PMS. V období před menstruací se u některých z nich ale ještě stupňují, což vede k nezdravému stravování nebo přejídání. Od toho by je měla ochránit řádně vyvážená strava, ve které by neměla chybět také vejce. Ta by měla být například součástí bohaté a zdravé snídaně, která zajistí nasycení organismu již od rána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků