Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Podzim může zhoršit kondici kardiaků

Podzimní počasí může u mnohých kardiaků vyvolávat depresivní stavy, které zhoršují jejich kondici. Právu to řekl v průběhu páteční pražské kardiologické konference, na níž se sešlo pět set kardiologů z celé země, primář kardiologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. Právo je mediálním partnerem uvedené konference.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Podzim může zhoršit kondici kardiaků

„Při bolesti na hrudi je lepší nečekat a volat rychlou záchrannou službu. Je to cesta k záchraně života,“ uvedl. Dodal, že změna počasí, která přichází po letních měsících, se může projevit změnou metabolických procesů a vede i k akceleraci negativních projevů, jako je změna hospodaření s vodou, což ovlivňuje vnitřní prostředí organismu.

„Depresivní charakter počasí pak často vede k vyšší konzumaci alkoholu, vyššímu příjmu jídla, tedy kalorií, a k vykouření více cigaret. To spolu se stresem negativně ovlivňuje celkový stav kardiaka a může vést k vážným potížím,“ sdělil Neužil.

Při infarktu rozhoduje čas

Dodal, že česká kardiologie má propracovaný systém péče o pacienta, ale vždy záleží na čase, za jak dlouho je pacientovi s infarktem poskytnuta odborná péče.

„Nesmíme léčit jenom postiženou srdeční tepnu nebo poruchu rytmu, musíme léčit celého pacienta,“ dodal. Podle něj je česká kardiologie právě provázaností jednotlivých složek zdravotního systému v péči o kardiaky na světové úrovni.

Setkání pacientů s lékaři

Konference zaměřená na koordinaci zdravotní péče také ukázala, že propojení nemocničních a ambulantních kardiologů v péči o nemocné přispívá i k šetření peněz ve zdravotnictví. Právě v ambulantní péči je těžiště trvalého a dlouhodobého sledování nemocného.

Na konferenci byl zvláštní blok věnován i setkání pacientů s lékaři. Ti se mohli odborníků zeptat na cokoliv ohledně onemocnění srdce a cév a také si vyzkoušet, jak by postupovali při záchraně člověka postiženého infarktem. Viděli i ukázku práce záchranářů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků