Hlavní obsah
Nový lék by mohl být nadějí pro nemocné rakovinou. Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Nový lék na rakovinu STA-4783 prý zvyšuje šanci na přežití

Nový lék na rakovinu zabíjející nádorové buňky má velmi malé vedlejší účinky a významně zvyšuje šanci na přežití nemocných osob. Podle expertů, kteří ho vyvinuli a otestovali, se naděje na přežití zvýší až dvakrát. "Je to největší pecka mezi léky, jaké jsem za posledních deset let viděl," tvrdí doktor Tony Williams ze Synta Pharamaceuticals, kde se medikament zrodil.

Nový lék by mohl být nadějí pro nemocné rakovinou. Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Nový lék na rakovinu STA-4783 prý zvyšuje šanci na přežití

STA-4783 pracuje tak, že zvyšuje v těle počet volných radikálů. Zdravé buňky před jejich ničivými účinky chrání, ale rakovinné nikoli. Takže radikály nádorové buňky napadají a ničí.

"Podávání toho léku rakovinným buňkám je dostane za kritický práh. Je to jako přidávat plyn u prvotřídního auta, které jezdí dokola v rychlosti 150 kilometrů za hodinu. Po chvíli motor vystřelí. Normální buňky jsou jako dobře udržované kvalitní vozy řízeny v rychlostním limitu, mohou snadno manipulovat s tím, co je vybočuje ze směru. Starší generace léků na rakovinu byla příliš toxická, některé pravděpodobně napáchaly tolik škody co užitku. Tyto léky jsou mnohem bezpečnější. Je to velký krok kupředu a dává novou naději pacientům," potvrdil doktor Williams pro britský list Daily Express.

Nový lék prokazatelně jako první zvyšuje šanci na přežití u pacientů s pozdní fází melanomu - zhoubné rakoviny kůže. U pokusných osob došlo k dvojnásobnému prodloužení života ve srovnání s dosud dostupnými léky. Další pokusy by měly prokázat účinnost medikamentu na rakovinu vaječníků a leukémii.

Lék STA-4783 by měl být dostupný během tří let

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků