Hlavní obsah

Některé vitaminy mohou rušit blahodárné účinky cvičení

Cvičit lidé chodí zejména kvůli hubnutí a také kvůli zvýšení svalové hmoty. Proto i mnoho lidí užívá po cvičení speciální koktejly, aby určité procesy v těle urychlili nebo naopak zpomalili. Podle nejnovější německé studie, však některé vitaminy užívané po cvičení mohou rušit blahodárné účinky fyzické aktivity.

Některé vitaminy mohou rušit blahodárné účinky cvičení

Konkrétně se jedná o doplňky s vitaminy C a E, které po cvičení používá řada kulturistů a atletů. Jenže tyto vitaminy ruší pozitivní účinky fyzické aktivity na regulaci energetické bilance v těle.

Cvičením se normálně zvyšuje účinnost hormonu inzulínu, který pomáhá udržet v rovnováze hladinu krevního cukru. A právě vitaminy C a E jeho účinnost na biochemické úrovni blokují.

Pokles citlivosti orgánů vůči inzulinu

Při cvičení se uvolňují do těla oxidativní volné radikály. Prokázalo se to i u zkoumaných mužů po tréninku, kdy v těle skutečně narůstala hladina těchto oxidativních iontů. Jedna část mužů pak užívala po cvičení vitaminy C a E, aby se u nich obsah radikálů v krvi snížil.

Jenže zatímco se skutečně obsah volných radikálů v těle snižoval, docházelo také k poklesu citlivosti orgánů vůči inzulínu, který řídí energetickou bilanci metabolismu. Je tedy zřejmé, že volné radikály, ačkoli jindy škodí buňkám a jejich DNA, jsou v určité míře potřeba k aktivaci citlivosti tkání vůči inzulínu. Nadbytek vitaminů C a E pak volné radikály zlikviduje a tím blahodárný účinek cvičení na inzulín vyruší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků