Hlavní obsah
Ztrátu vlasů špatně prožívají ženy i muži. Foto: Profimedia.cz

Nadměrné vypadávání vlasů může upozorňovat na zdravotní problém

Vypadávání vlasů je přirozený proces, který se týká ve větší či menší míře každého z nás. V průměru lidem vypadne denně až sto vlasů, přičemž na jaře či na podzim to může být i více. Pokud ale máte pocit, že vám vlasy padají více než dříve, je třeba to řešit.

Ztrátu vlasů špatně prožívají ženy i muži. Foto: Profimedia.cz
Nadměrné vypadávání vlasů může upozorňovat na zdravotní problém

Stav vlasů a vlasové pokožky u žen je téměř vždy odrazem jejich zdravotního stavu.

„Z nutričně metabolického či hormonálního hlediska je špatný stav vlasů a pokožky hlavy prvním příznakem, kterým tělo reaguje, když je něco v nepořádku,” říká tricholog Anthony Pearce pro Daily Mail Australia.

Nadměrné vypadávání, ztráta hustoty vlasů, špatný stav pokožky či aktivace autoimunitních stavů jsou často počátečním příznakem vnitřní poruchy nebo nějakého nedostatku, na který tělo upozorňuje.

Jak poznat nadměrné vypadávání?

Podle lékařů je normální, když člověku vypadne okolo sto vlasů denně. Nikomu ale nemůžeme vyčítat, že denně nesbírá vypadané vlasy a nepočítá je. Anthony Pearce proto definuje nadměrné vypadávání tak, že vám vlasy zkrátka padají více než bývá obvyklé.

Nejčastější příčinou může být alergická reakce, stres, silný šok či vysazení antikoncepce, naopak změna rutiny péče o vlasy má jen malý vliv, protože problém vypadávání vyplývá z vnitřní nerovnováhy. Za nadměrné vypadávání mohou i programy na snížení tělesné hmotnosti nebo diety.

Pokud u vás ale ani jedna možnost neplatí, je nutné problém řešit a vložit se do rukou odborníka, který případně vyloučí závažnější onemocnění.

„Pozitivní aspekt je, že vypadávání vlasů je prvním signálem vašeho těla, když všechno není tak, jak má a moudrý člověk své tělo poslouchá,” dodává Pearce.

Napravení problému trvá obvykle tři až čtyři měsíce. Za tuto dobu je tělo schopno stabilizovat vnitřní poruchu nebo nedostatek živin a znovu začne podporovat růst vlasových folikul a nehtů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků