Hlavní obsah
Při množství 40 vykouřených cigaret denně se u žen kuřaček zvyšuje biologické stáří oproti kalendářnímu o sedm let. Foto: Profimedia.cz

Kuřačky jsou starší o sedm let, než ukazuje kalendářní věk

Kouření bylo v dřívější době spíše doménou mužů. V posledních desetiletích však ženy nezůstávají pozadu. Kouří jich stále více, začínají ve stále mladším věku. Všichni vědí, že kouření poškozuje zdraví, podle nejnovějších zjištění ale i zvyšuje skutečné stáří žen, a to až o sedm let. Biologické stáří totiž na rozdíl od kalendářního ukazuje opravdovou míru opotřebení organismu.

Při množství 40 vykouřených cigaret denně se u žen kuřaček zvyšuje biologické stáří oproti kalendářnímu o sedm let. Foto: Profimedia.cz
Kuřačky jsou starší o sedm let, než ukazuje kalendářní věk

Kouření přispívá k řadě onemocnění: 90 procent případů rakoviny plic je z kouření, přes 95 procent lidí s infarktem do 45 let jsou kuřáci.

V ČR kouří 30 procent dospělých; 23 procent žen a 39 procent mužů.

Látky obsažené v cigaretách a samotný nikotin způsobují poškození buněk, zbytečně aktivují a zatěžují imunitní systém a přispívají k oxidačnímu stresu. Výsledkem je zhoršení vzhledu, což souvisí s horší kvalitou vlasů, nehtů a kůže, ale hlavně poškození životně důležitých orgánů, zejména srdce a plic, stoupá také riziko rakoviny.

Čtyřicet cigaret denně zvyšuje biologické stáří o 7 let

Britští vědci prokázali, že kouření také urychluje stárnutí buněk a jejich smrt. Sledovali vliv kouření na kvalitu genetické informace nesené v buňkách, zejména na kvalitu telomer, které chrání okraje chromozomů. Při každém buněčném dělení se telomery o něco zkrátí, a když z nich nezbude nic, buňka se dál nedělí a končí.

Studie, které se zúčastnilo přes 1100 žen, z toho 18 procent kuřaček, ukázala, že pokud žena vykouří přes 40 cigaret denně, její biologické stáří, měřeno délkou telomer, stoupne o sedm let. Studie tak potvrdila, že kouření nejen poškozuje buňky na tkáňové úrovni a způsobuje horší kvalitu kůže či plic, ale poškozuje i samotné buňky na nejzákladnější úrovni tím, že ovlivňuje genovou výbavu.

Lékaři varují, že na následky kouření umírá až polovina kuřáků. Každá vykouřená cigareta zkrátí život o pět minut. V ČR v důsledku kouření každý den zemře 65 lidí, týdně 500 a ročně až 23 tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků