Hlavní obsah
Chilli papričky jsou od pradávna považovány za přírodní afrodiziakum. Foto: Profimedia.cz

Koření, které působí příznivě na hubnutí a sexuální život

O afrodiziakálních účincích některého koření není pochyb. Málokdo si ale uvědomuje jeho vliv na hubnutí - ve vhodných pokrmech správně stimuluje náš organismus, čímž v podstatě urychluje spalování nadbytečných kilogramů.

Chilli papričky jsou od pradávna považovány za přírodní afrodiziakum. Foto: Profimedia.cz
Koření, které působí příznivě na hubnutí a sexuální život

Ostré chilli

Chilli za svoji pálivost vděčí látce kapsaicin. Míra ostrosti je přitom určována pomocí tzv. Scovilleovy stupnice (0–15), kdy je vyhodnocován obsah právě kapsaicinu. Říká se, že čím menší a drobnější papričky jsou, tím vyššího stupně pálivosti na stupnici dosahují.

„Kromě toho, že kapsaicin v těle působí protizánětlivě a dezinfekčně, má také termogenní účinky. Vlivem na produkci tepla tedy v organismu spouští procesy, které napomáhají spalování tuků, zvláště v oblasti břicha,“ vysvětluje Gabriela Knosová, odbornice na výživu z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy Kompliment.

Ze stejného důvodu jsou chilli papričky od pradávna považovány za přírodní afrodiziakum. Prokrvením celého těla, včetně pohlavních orgánů, dochází ke zvýšení citlivosti a zlepšování potence.

Skořice

„Působení skořice během redukce váhy je založeno na její schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi. Ve studiích bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků druhého typu až o 29 procent a hladinu cholesterolu pak až o 26 procent,“ upozorňuje Gabriela Knosová.

Zároveň skořice blahodárně působí na zvýšení mozkové aktivity, zmírňuje nervozitu a zlepšuje paměť. Spolu s jejím vlivem na zlepšení koncentrace a zrychlení vizuální reakce je ideálním pomocníkem pro romantický večer ve dvou.

„Skořice se v redukčním programu výborně hodí k okořenění sezónní dýňové polévky, orientálních pokrmů a zeleniny, případně do kávy a čaje,“ dodává Knosová.

Vanilka

Plody této orchideje obsahují více než dvě stě padesát přirozených komponentů, které vytvářejí její charakteristickou chuť a vůni, již se doposud nepodařilo ani intenzivními výzkumy vyrobit uměle. V minulosti se používala v oficiálním lékařství a prokazatelně funguje na povzbuzení srdeční činnosti a vzpružení organismu. Pozitivně působí i na nervovou soustavu a pomáhá při únavě.

Jedna ze složek vanilky je příbuzná lidskému feromonu, proto její vůně působí jako silné afrodiziakum.

V rámci redukčního režimu můžeme vanilkou dochutit kávu, bílý jogurt či lehký tvarohový dezert. V Asii ji kuchaři často používají do marinád, salátů či dresinku.

Anýz

Anýz aktivuje nervový systém a zvyšuje hormonální sekreci. V našem těle také působí antisepticky, povzbuzuje trávicí systém a pomáhá předcházet nadýmání a křečím. Jeho sladce kořeněná vůně je vyhledávaná nejen v kosmetice, ale také v kuchyni.

„Anýz je typický pro určitý druh cukrovinek. V redukční dietě s ním však můžeme dochutit zeleninové či houbové pokrmy, ryby či domácí chléb,“ doporučuje Knosová.

Kladně působí také na naši psychiku. Vedle uvolnění přináší i euforické pocity, jelikož aktivuje parasympatický nervový systém (tedy nervový systém, který nepodléhá naší vůli). Ve starých herbářích se dokonce uvádí, že anýzové semeno podporuje mužskou plodnost, toto tvrzení však zatím nemá žádné vědecké potvrzení.

Zázvor

Zázvor dokáže silně prohřát a prokrvit celý organismus, čímž aktivuje cévní a srdeční systém. Díky tomu snižuje hladinu cholesterolu, podporuje odbourání tuku a pomáhá při nevolnostech všeho druhu.

V souvislosti s celkovým prokrvením organismu se na zázvor váže jeho pověst účinného afrodiziaka. „Zázvor je výborný v čaji i sladkém pečivu. Zkuste ho ale přidat do salátů, bylinkových zálivek či k masu, jeho ostrá chuť dokáže divy,“ uzavírá s úsměvem Knosová.

Čtěte také
Co všechno si muži nechají líbit od svých žen
Proč se z některých mužů stanou podpantofláci? A jsou muži v područí žen spokojeni?
Více se dočtete ve čtvrteční příloze deníku Právo.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků