Hlavní obsah
 

Jak ulevit očím při dlouhé práci na počítači

Prací z domova si mnozí z nás příliš neulevili. Pravda je taková, že u počítače trávíme mnohem více času, než tomu bylo při docházení do kanceláře. Trpí tak nejen naše záda, ale také oči, které jsou mnohem více zatěžované a trpí slzením, zarudnutím, pálením či únavou.

 
Jak ulevit očím při dlouhé práci na počítači

Dlouhý upřený pohled jedním směrem a na stejnou vzdálenost oči značně namáhá. Je tak zcela pochopitelné, že po několika hodinách strávených u počítače přijde únava. U nositelů kontaktních čoček to může být i dříve.

Pro oči je obecně dobré, když se střídá čas strávený pohledem nablízko a do dálky. Doporučuje se tedy využívat metodu 20-6-20, tedy po každých dvaceti minutách strávených pohledem nablízko se alespoň na dvacet vteřin dívat na věc vzdálenou šest metrů. Tím se očím uleví a odpočinou si.

Pro zdraví očí je totiž velmi důležité pravidelné mrkání, které povrch oka zvlhčuje a předchází tak jeho podráždění.

„Při sledování monitoru je přirozené, že člověk při soustředění na danou činnost mrká asi pětkrát méně, než je běžné. Tím povrch oka trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami.

Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky. Je proto nutné oči každých dvacet minut pečlivě promrkat,” vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Pokud už dojde k únavě očí i k začervenání, pak se nespokojte jen s tím, že zajdete do lékárny a zakoupíte tzv. umělé slzy, tedy oční kapičky. Vždy je lepší problém řešit s očním lékařem.

„Jednak vám doporučí kapky, které oku neškodí, a hlavně dokáže poznat případný zánět. Ten je třeba léčit, jinak hrozí, že si oko poškodíte,” upozorňuje Lucie Valešová, oční lékařka kliniky DuoVize.

Důležitá ergonometrie

Problémové může být i špatné osvětlení v místnosti. Nevhodně zvoleným světlem v domácích kancelářích jsou zářivky, které vyzařují příliš ostré světlo. To způsobuje podráždění očí.

Velkou roli hraje také místo, kde je počítač umístěn. Postavit ho proti oknu není příliš vhodné. Světlo zvenčí totiž člověku svítí přímo do očí a znesnadňuje mu viditelnost na obrazovce. Člověk pak na monitor více ostří, tím dochází k rychlejší únavě zraku.

Důležitá je také poloha klávesnice, která by měla být v rovině s monitorem, aby člověk nemusel natáčet hlavu tam a zpět při pohledu z klávesnice na monitor a opačně.

Oční jóga může také pomoci

Oční jóga oči uvolní a funguje jako přirozená masáž oka. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran.

„Cvičení urychlí látkovou výměnu v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak. Cviky by se měly provádět třikrát denně. Nejlépe je cvičit oči také pravidelně večer před usnutím,” doporučuje Pavel Stodůlka.

Cviky z oční jógy (všechny naleznete i v přiloženém videu)

  • nejdříve 10x zamrkat
  • 10x se podívat nahoru a dolů
  • 10x se podívat doprava a doleva
  • 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
  • 10x se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů
  • 10x zakroužit očima doprava
  • 10x zakroužit očima doleva
  • 10x zamrkat
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků