Hlavní obsah
Rostliny lidem pomáhají s problémy těla i ducha od nepaměti. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

S přicházejícím jarem nastává čas pro komplexní očistu těla. Detoxikace organismu je doporučována především alergikům, obézním, ale i ženám, které plánují otěhotnět.

Rostliny lidem pomáhají s problémy těla i ducha od nepaměti. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Jak na jarní očistu pomocí bylinek

1. Očista lymfatického systému

Lymfatický systém funguje v našem těle jako velký filtr. Lymfa, která lymfatickými cévami koluje, je v mízních uzlinách zbavována toxinů a cizích látek. V uzlinách pak naše imunitní mechanismy bojují s těmito jedy a zabraňují jim navrátit se zpět do krve. Pokud je náš lymfatický systém příliš zatěžován, projeví se to nejčastěji chřipkovými onemocněními, nachlazením, únavou, kruhy pod očima nebo celulitidou.

„Na problémy s nežádoucími procesy v lymfatických uzlinách se výborně hodí černý bez, eleuterokok, americký ořešák a vřes. V boji s lymfatickými otoky je pak k nezaplacení jeřáb oskeruše. K samotnému pročištění lymfatického systému bych doporučila kaštan pravý,“ objasňuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

2. Regenerace jater

Kromě lymfatického systému rovněž játra očišťují naši krev od toxinů, alkoholu i pesticidů. Játra velmi zatěžujeme špatnými stravovacími návyky, například velkým příjmem tučných a smažených jídel, bílé mouky a alkoholu. Neprospívají jim ani chemické léky.

Přetěžování jater se často projeví otoky, pocity na zvracení nebo špatným trávením. Za velmi úspěšnou bylinu v boji i s velmi poškozenými játry je považován jalovec. Ten stimuluje detoxikaci a činnost jater a urychluje revitalizaci jaterní tkáně.

Pro regeneraci jater se hodí také bříza nebo ostropestřec mariánský, který má rovněž vynikající ochranné účinky na jaterní tkáň. Lze také vyzkoušet komplexní kúru z ostropestřce, maralího kořene, břízy, jalovce a žita.

3. Očista ledvin

Při odvádění toxinů z těla hrají velmi podstatnou roli také ledviny. Ty totiž jednak vyrábí moč, díky níž se zbavujeme škodlivých látek, a jednak zpět do krve vracejí všechny potřebné živiny. Pokud dochází k přetěžování ledvin, je moč tmavá a silně zkalená, a můžeme zažívat také bolesti při močení.

Pro očistu a revitalizaci vylučovacího ústrojí je vhodné užívat například kombinaci bylin: vřes, měsíček a pcháč oset. Toto spojení posiluje zdravý stav a funkci vylučovacího ústrojí i ženských orgánů a stimuluje obranný systém v boji proti nežádoucím procesům v tkáních.

Dalším výborným pomocníkem v ochraně ledvin je tinktura z kustovnice čínské, která neutralizuje těžké kovy či například vřes, lichořeřišnice a brusinka, které zvládnou v močových i dýchacích cestách zlikvidovat většinu choroboplodných bakterií.

4. Jak na toxiny ve střevech

Střeva štěpí a vstřebávají potravu a zbavují nás odpadních látek, které vznikají při trávení. Pokud nepracují správně, může docházet k usazování toxinů z potravy. To pak mívá nejčastěji za následek zácpu, plynatost, obezitu, chronickou únavu či bolesti žaludku.

Při jarní detoxikaci organismu však můžeme sáhnout po medvědím česneku, který mimo jiné spolehlivě ničí zlatého stafylokoka. Výborný je také len, pýr a dub, které jsou vhodné pro regeneraci narušených sliznic trávicího ústrojí, zejména právě střev a žaludku. K dokonalé detoxikaci trávicího traktu pak můžeme vyzkoušet zelený jíl a enterosgel, které nám po pročištění střev pomůžou i se zlepšením kvality pleti.

5. Péče o kůži

Rozhodně bychom neměli zapomínat na očistu největšího lidského orgánu, tedy kůže. Ta vstřebává toxiny přímo z prostředí a zbavuje se jich potem a mazovými žlázami. Pokud dojde k přetěžování detoxikační funkce tohoto orgánu, projeví se to nejčastěji nepěkným vzhledem kůže. Na jejím povrchu se vytváří celulitida, pupínky, drobné puchýřky nebo akné.

„Nadbytek toxických látek v těle je nejvíce patrný na pokožce. Tam se může projevit nejrůznějšími poruchami včetně lupénky. Pro zlepšení kvality kůže je vhodné užívat tinktury z tykve obecné a olše nebo přírodní koupele ze směsi pýru, lopuchu, tea tree, měsíčku, eukalyptu a kostivalu,“ radí Jarmila Podhorná, která pro řešení problémů s kůží vyrábí také kúry z ostropestřce, pýru, břízy a jalovce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků