Hlavní obsah
Být dlouho do noci vzhůru není dobrá investice pro zdraví. Foto: Profimedia.cz

Časté ponocování zdraví příliš neprospívá

Lidé, kteří často ponocují a ráno se jim nechce vstávat, mají kromě vyššího rizika kardiovaskulárních chorob a cukrovky také větší pravděpodobnost předčasného úmrtí. Alespoň to tvrdí nejnovější výzkum zveřejněný v odborném časopise Chronobiology International. Dodržování správného rytmu bdění a spánku podle toho, zda je noc nebo den, je pro naše zdraví totiž mnohem důležitější, než si mnozí myslí.

Být dlouho do noci vzhůru není dobrá investice pro zdraví. Foto: Profimedia.cz
Časté ponocování zdraví příliš neprospívá

Vědci pracovali se vzorkem 433 000 lidí ve věku od 38 do 73 let. Dotazovali se jich, zda jsou ranní ptáčata, spíše ranní ptáčata, spíše noční typy, anebo jestli ponocují pravidelně.

Dobrovolníky sledovali šest a půl roku a dospěli k závěru, že riziko předčasné smrti je u sov o deset procent vyšší než u skřivanů.

Není to poprvé, co vědecké studie dospěly k tomuto závěru. Už i jiné studie z minulosti spojovaly zvyk dlouho ponocovat s horším zdravotním stavem.

Zejména ve výzkumu z loňského roku publikovaném na stránkách Advances in Nutrition vědci dospěli k tomu, že sovám hrozí větší nebezpečí, že se u nich rozvinou srdeční nemoci nebo cukrovka druhého typu. Kromě toho se u nich více projevují psychické a neurologické poruchy, problémy se zažíváním či dýcháním.

A proč je tomu tak?

Kdo je sova, má větší sklon jíst nezdravá jídla, pít více alkoholické nápoje nebo nápoje bohaté na cukry. Dále mívá ve zvyku jíst pozdě, někdy i krátce před ulehnutím. Ranní ptáčata naopak většinou konzumují jídlo pravidelně.

Chronotyp, tedy vnitřní biologické hodiny, které rozhodují o tom, zda budeme sovy, nebo skřivani, určuje částečně genetika, ale velmi záleží i na životním prostředí. Proto je zde prostor k tomu, aby se člověk naučil řídit se přirozenějšími biologickými hodinami.

Je užitečné vystavovat se přirozenému dennímu světlu, a naopak co nejméně světlu umělému, snažit se chodit spát pravidelně a vyhýbat se jídlu před spaním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků