Hlavní obsah

Británie povolila sloučit zvířecí vajíčko s lidskými geny

Británie ve středu 5. září rozhodla, že povolí výzkum kmenových buněk, při němž se budou používat zvířecí vajíčka. Podstatou tohoto výzkumu je, že se lidská DNA vloží do vajíček získaných od zvířat, z nichž bude vyjmut jejich genetický materiál. Jednotlivé projekty ale podléhají ještě schválení příslušných orgánů, upozornila mluvčí Human Fertilization and Embryology Authority Paula Woodwardová.

Británie povolila sloučit zvířecí vajíčko s lidskými geny

Experti upozorňují, že tento výzkum bude mít rozhodující význam pro vývoj nových metod léčení mnoha nemocí, například Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Zvířecích vajíček chtějí využívat proto, že nemají k dispozici dostatek lidských vajíček. 

Při výzkumu se mají používat vajíčka krav nebo králíků, která již nemají svoji vlastní DNA a do nichž bude injekčně vpraven lidský genetický materiál. Z vajíčka se vyvine embryo, z něhož se dají v raném stadiu odebrat kmenové buňky. 

Zvířecí buňky si ponechají jen 13 zvířecích genů

Tento postup ale naráží na etické bariéry. Organizace hájící právo na život se obávají, že tento druh výzkumu bude prvním krokem k produkci geneticky modifikovaných dětí. 

Vědci hájí svoji metodu tím, že při zvažovaných výzkumech by se vajíčka vyvíjela jen několik dní. V embryu, které vznikne ve zvířecím vajíčku, bude jen minimální množství zvířecích genů. Vajíčko bude mít 13 zvířecích genů, zatímco lidských genů tam bude dvacet až dvacet pět ticíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků