Hlavní obsah
Příznaky alergie se mohou zpočátku podobat běžnému nachlazení. Foto: Profimedia.cz

Alergie se může objevit kdykoli v průběhu života

Už vás pár týdnů podivně svědí v očích nebo v ústech, kýcháte, máte ucpaný nos nebo se potýkáte s kopřivkou? Možná jste netušeně rozšířili už tak početný klub alergiků.

Příznaky alergie se mohou zpočátku podobat běžnému nachlazení. Foto: Profimedia.cz
Alergie se může objevit kdykoli v průběhu života

Jak se alergie projevuje

Příznaky alergie se mohou zpočátku podobat běžnému nachlazení. Pokud ale máte rýmu více než dva týdny a její průběh je stále stejný, tedy chybí počáteční intenzivnější nástup a postupné zmírňování obtíží, spíše než hustý zabarvený hlen smrkáte jen čirou „vodu“ a k tomu vás nepříjemně svědí oči, a to vše se navíc děje teď na jaře, tedy v období pylové sezony, pravděpodobně se jedná právě o alergii.

„Dalšími příznaky alergie mohou být svědění nosu, kýchání, ucpaný nos, zánět spojivek, kašel, dušnost, astma, ekzém, kopřivka, svědění v ústech, otoky sliznic a kůže, průjem či zvracení,“ vyjmenovává dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka Zuzana Vančíková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Alergie u dětí a dospělých: v čem se liší

U dětí i dospělých bývají příznaky podobné, liší se pouze jejich četnost. U kojenců a batolat se coby příznak alergie nejčastěji vyskytuje ekzém a potravinová alergie, u adolescentů to bývá senná rýma. Ve všech věkových kategoriích to může být také astma.

„V dospělosti se vyskytují všechny alergické obtíže – ekzém je nejčastěji na rukou, senná rýma je sezonní nebo celoroční, astma může být lehké, ale i velmi těžké a obtížně léčitelné,“ upozorňuje alergoložka.

Častěji trápí alergie v dětském věku, klidně se ale může stát, že jste se čtyřicet jar mohli bez sebemenších potíží procházet po rozkvetlé louce a během čtyřicátého prvního jara jste zjistili, že začínáte kýchat a slzet.

Pyly trav, jarních stromů a plevelů patří vedle roztočů, kočičí srsti a plísní mezi nejčastější alergeny.

Projevy alergií a diagnostika

Alergie na pyly se nejčastěji projevuje sennou rýmou a astmatem, alergie na roztoče i ekzémem. Pokud máte podezření na alergii, zkuste si v lékárně nejprve koupit volně prodejná antihistaminika – tedy léky na alergii.

Jestliže vaše obtíže zmírnit nedokážou, nastal čas navštívit ordinaci alergologa. Ten s vámi nejprve probere anamnézu, poté přistoupí k vyšetření: prohlédne vaše oči, nosní sliznici, poslechne vaše dýchací cesty, zkontroluje pokožku, vyšetří funkci plic.

Na kožní alergologické testy však budete muset přijít mimo pylovou sezonu. Pokud by se totiž prováděly v době alergických obtíží, hrozí při testu nežádoucí přehnaná reakce. I během pylové sezony se však může udělat krevní vyšetření, které je možné provést kdykoliv.

„Kožními nebo krevními testy potvrdíme klinické podezření a konkrétní alergii, zjistíme, na co je pacient alergický. Podle výsledku mu můžeme nabídnout i alergenovou vakcinaci,“ vysvětluje lékařka.

Jak se zbavit alergie

Poté, co alergolog provede potřebná vyšetření, může zahájit vhodnou terapii. Ta někdy spočívá pouze v užívání léků, takzvaných antihistaminik, a vyhýbání se alergenům. Což samozřejmě není v některých případech zcela možné.

Například při alergii na pyly se běžným pylům nevyhnete, protože si je nosíte domů na oblečení a vlasech, pyly zároveň pronikají i do domácností přirozenou ventilací budov.

Vhodné je omezit výlety do přírody během období, kdy váš alergen právě „kvete“, v případě závažnější formy alergie zvážit i pořízení čističky vzduchu, která vás v domácím prostředí dokáže alergenů zbavit.

„Bohužel v drtivé většině případů neplatí, že si na svůj alergen můžeme zvyknout tím, že jej budeme dýchat pravidelně. Naopak, čím častěji a čím více přirozených alergenů alergik potkává, tím jsou jeho obtíže horší,“ upozorňuje odbornice.

Pokud terapie pomocí léků nezabírá, přistupuje se k alergenové vakcinaci, kdy se alergen v upravené podobě podává injekčně nebo pod jazyk a tělo si na něj pomalu zvyká. Alergie může během života vymizet – někdy díky léčbě, jindy samovolně. Je to však spíše vzácností. Častěji se může zhoršit, a to i v případě, že se člověk léčí.

Informaci, jaké pyly se právě nacházejí v ovzduší, vám poskytne např. pylový semafor Českého hydrometeorologického ústavu nebo třeba mobilní aplikace Air Matters, která dokáže sledovat konkrétní pyly v okolí. Pokud vás projevy alergie obtěžují i doma, pomůže vám čistička vzduchu s režimem proti alergenům.

„Ideální je, pokud čistička dokáže sama hlídat přítomnost alergenů v ovzduší a podle potřeby na ně reagovat zvýšením svého výkonu. Určité vodítko, jestli je čistička vhodná pro alergiky, vám poskytne i certifikace některé z uznávaných světových institucí zabývajících se alergií, například ECARF,“ vysvětluje Aneta Bednařík Štefl ze společnosti Philips.

Pokud plánujete čističku používat i během noci, ohlídejte si také, aby nabízela tichý noční režim. A pozor, aby neprodukovala škodlivý ozon, který rovněž dráždí sliznice a vaše alergické příznaky by mohl ještě zhoršit.

Světový týden alergie

V pondělí 8. dubna začal Světový týden alergie, který se každoročně snaží informovat o alergických onemocněních a potížích, které s alergiemi souvisejí. Pokud máte podezření, že jste se alergikem stali také a alergické projevy vám silněji znepříjemňují život, berte to jako příležitost začít svou alergii řešit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků