Hlavní obsah

Účinná prevence astmatu? Kočka, tvrdí vědci

24. 11. 2017, 7:21
Novinky, lin

Mnoho rodičů předpokládá, že chlupatí domácí mazlíčci způsobují dětem astma. To je ale podle dánských vědců omyl. Podle nejnovější studie konkrétně kočka dokáže zabránit rozvoji astmatu u dětí, u nichž je riziko onemocnění největší.

Foto: Profimedia.cz

Děti kočky milují.

Článek

To, že alergeny v podobě kočičích chlupů mohou za časté dýchací obtíže a astma u dětí, platí za obecné dogma.

Dánští vědci ale zjistili, že pokud jsou děti vystavené takovýmto alergenům již od raného dětství, je reálná šance, že se jejich nemoc nerozvine, i když k ní mají vrozené dispozice.

Jak probíhal výzkum

Výzkumníci z Kodaňské univerzity sledovali během své studie 377 dětských pacientů ve věku od jednoho roku do pěti let. Všechny děti byly vystavené kočičím a psím alergenům, a zároveň se potýkaly s různými druhy rizik onemocnění astmatem.

Výsledky výzkumu ukázaly, že kočka v domácnosti může být efektivní způsob, jak snížit riziko astmatu u dětí, které jsou geneticky nejvíce ohroženy. „Zjistili jsme výrazně nižší riziko astmatu u dětí s vysoce rizikovým genotypem, které měly v domě kočku,” řekl vedoucí studie doktor Jakob Stokholm pro Daily Mail.

Zajímavým zjištěním současně bylo, že přítomnost psa v domácnosti neměla negativní, ale ani pozitivní účinky na stav dětí, které měly dispozice k astmatu nebo jím již trpěly.

Reklama

Výběr článků