Mezi COPD patří mimo jiné chronická bronchitida a rozedma plic a tyto choroby představují jednu z hlavních příčin úmrtí ve světě. Prvním příznakem bývá obvykle kašel, postupně se dostavuje únava, dýchavičnost a další potíže s dechem svědčící o ničení plic.

Vědci z nemocnice v dánském Hvidovre, kteří po dobu 25 let monitorovali 8000 lidí, zjistili, že čtvrtina kuřáků čelí COPD. "Riziko, že se u trvalých kuřáků vyvine COPD, je nejméně 25 procent, což je více, než jsme doposud předpokládali," sdělil člen výzkumného týmu Peter Lange.

Do studie byli zapojeni kuřáci i nekuřáci. Vědci zkoumali fungování jejich plic na počátku výzkumu a pak je v průběhu pětadvacetiletého období pravidelně kontrolovali. Výsledky ukázaly, že u kuřáků je pravděpodobnost vzniku COPD šestkrát vyšší než u nekuřáků. Když se kuřáci krátce po zahájení studie svého návyku vzdali, riziko COPD u nich kleslo.

U žádného z nekuřáků se neprojevila vážná forma COPD. V průběhu studie 2900 lidí zemřelo, z toho 109 na COPD. "Naše zjištění je docela jednoduché: čím déle lidé kouří, tím větší je u nich nebezpečí vzniku COPD," řekl Lange.

Počet úmrtí v důsledku COPD ve většině zemí roste. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že se toto onemocnění stane v roce 2020 třetí nejčastější příčinou úmrtí ve světě.