Zápal mozkových blan je život ohrožující nemoc. Vyskytuje se většinou v brzkém dětství a v pubertě. Bakterie může způsobit taktéž otravu krve. Je znepokojivé, že přibližně jeden z deseti teenagerů v sobě tuto bakterii nosí.

Booy řekl: "Tíhnou k tomu (mladí), myslet si, že jsou nesmrtelní a budou žít navždy. Ale zpráva je jasná, tohle je něco, co je může zabít během tří dnů." Profesor souhlasí s tím, že se mladí budou chovat i nadále stejně, ale říká: "Měli by se zamyslet. Zjistili jsme, že riziko pro ty, co jsou bez partnera a ty, co mají jednoho partnera, je stejné. Zpráva pro ty, kteří líbají více partnerů je jasná, násobí své riziko."

Tým výzkumníků se ptal po faktorech, které mohou snížit či zvýšit riziko nákazy u mladých pacientů. Pacientům byla odebrána krev a provedeny výtěry krku a nosu.

Vyjma líbaní více partnerů je zvýšené riziko nákazy spojeno i se studentským životem. Studenti jsou ohroženi více. Vědci se domnívají, že vyjma líbání více partnerů v tom hraje roli ještě jeden faktor. Je to navštěvování večírků, kde může být bakterie přenesena kašlem kuřáků. Více ohroženi jsou údajně taktéž ti, kteří se narodili předčasně. Stejně tak i lidé, kteří bývali často nemocní.