Rozdíl výšky přední části a podpatku by neměl přesáhnout 4 cm. Podpatek může být od 1,5 cm do 4 cm. Pokud je podpatek vyšší než 4 cm, dochází k přetěžování přední části - vzniká tak příčně plochá noha. Pokud nemají prsty dost místa, vznikají mozoly, otlaky a po letech stálého tlaku i kuří oka.

Nevhodná je trvalá chůze ve cvičkách, bačkorách, teniskách nebo gumové obuvi (holínky), tj. obuvi určené ke krátkodobému nošení.

Obuv se vyrábí z nejrůznějších materiálů. Nejvhodnější pro chodidla jsou přírodní materiály, které jsou větratelnější.

Řešení při pocení

Pro potivé nohy nejsou v žádném případě vhodné umělé materiály uvnitř obuvi nebo celá obuv z umělého materiálu. Proto, aby nohy větraly, doporučujeme otevřenou obuv, sandály, dřeváky.

Předtím, než se budeme zabývat ortopedickými pomůckami, měli bychom si říci, co to je ortopedie. Jde o lékařský obor zabývající se prevencí, diagnostikou a terapií vrozených nebo získaných vad a nemocí podpěrného a pohybového ústrojí. S tím souvisí i další cizí slovo protetika - obor zabývající se zhotovováním technických prostředků a přístrojů, které nahrazují amputovanou část těla nebo zlepšují omezenou funkci části těla.

Ortopedické pomůcky vznikly vzhledem k mnoha vadám nohou jako pomůcky pro umělé zlepšení stavu chodidla. Většina z nich je vyráběna sériově ze vhodných, zdravotně nezávadných materiálů. Dají se koupit ve zdravotnických potřebách, v prodejnách obuvi a některé jsou dokonce na lékařský předpis.

Některá obuv je velmi hezká, ale při chůzi vás z ní začnou bolet chodidla, zvláště když chodíte po dlažebních kostkách. Pro měkký došlap si můžete pořídit bavlněné froté vložky podložené šlehaným latexem.

Nejznámější pomůckou jsou jistě ortopedické vložky pro příčně plochou nohu. Jde např. o usňové stélky ve tvaru chodidla. Lze ji koupit v různých velikostech, které mají tvrdší anatomicky tvarované srdíčko několik centimetrů pod prsty uprostřed nártu.

Existují i vložky pro obuv s otevřenou špičkou nebo pouze špičky se srdíčkem pro obuv s otevřenou patou. Další pomůckou jsou vložky s podporou podélné a příčné klenby nožní. Tyto vložky jsou vyráběny jak do polobotek, tak do lodiček. Najdeme na nich už předchozí zmíněné srdíčko pod prsty, ale i zvýšenou a vyztuženou část v oblasti vnitřní části plosky nohy od prstů podélně k patě.

Výrobci myslí i na to, že v některé obuvi není místo pro celou ortopedickou vložku, tak se srdíčko prodává samostatně v několika variantách: samolepicí, závěsné za jeden prst u nohy a jako součást bandáže. Samolepicí je i podpora podélné klenby nohy.

Proti šmajdání

Zajímavou pomůckou je i podpatěnka, která vyrovnává špatné osové postavení dolní končetiny, "šmajdání", které rozeznáte na ošlapaných podpatcích obuvi. Podpatěnka také pomáhá odstranit nepříjemný pocit z příliš nízkého podpatku, nebo bolesti při došlápnutí u patní ostruhy.

U patní kosti vzniká při opakovaném dráždění v místě úponu vazů zpevňujících podélnou klenbu nožní patní ostruha (calcar calcanei). Jde o velmi nepříjemnou bolest, která se stupňuje. Léčí se fyzikální terapií po nějakou dobu. Při deformaci prstů lze také použít latexové podpory, návleky z bavlněného úpletu, molitanové korektory i noční bandáže. Meziprstní korektor se využívá především u deformace kloubu palce.

Většinu ortopedických pomůcek si může klient koupit sám, ale odborník - pedikér/ka mu poradí, kterou a jak ji použít. Existují ještě další ortopedické vložky, které předepisuje pouze lékař. Ortopedické pomůcky rozdělujeme na měkké a tvrdé. Měkké mají elastickou výztuhu. Tvrdé mají kovovou výztuhu (pro klienty, kteří si stěžují na únavu nohou).

Materiál převzat z publikace: Manikúra a pedikúra, Patricia Herrera a kolektiv, 2. vydání. Vydalo nakladatelství Maxdorf