Pět Tibeťanů představuje cestu, jak si udržet tělesnou a duševní svěžest do vysokého věku. Makka-ho, které připomíná jógu, vychází z principů čínské medicíny a léčebných masáží šiatsu. „Pomocí šesti cviků protahuje meridiány, tedy energetické dráhy těla,“ říká Dagmar Jackson, cvičitelka zdravotní tělesné výchovy, fyzioterapeutka a masérka z Prahy. „Tím je stimuluje a preventivně působí proti řadě zdravotních potíží. Spolu s meridiány protahuje zkrácené svaly, které způsobují svalovou nerovnováhu, ztrátu pružnosti a vznik bolesti.”

Nejprve bychom měli využívat geniální systémy přírody, teprve potom léky.

Cviky nás zároveň vedou k tomu, abychom si uvědomovali svůj dech, pohyby i tělo. „Protažení nikdy nedělejte silou a dávejte pozor, aby nedošlo k přehnané námaze v oblasti beder,“ zdůrazňuje Dagmar Jackson. Vnímat své tělo a dobře se cítit, to je podle ní Makka-ho. Stačí šest cviků, kterým věnujete zhruba 15 minut denně.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

1. Cvik, který stimuluje dráhu plic a tlustého střeva
Rozkročte se na šíři ramen, ruce dejte za záda, roztáhněte na nich prsty a zaklesněte palce do sebe. Opřete hřbety dlaní o pánev a s výdechem předkloňte trup. Vnímejte tíhu rukou na pánvi a představte si, že se z ní trup vylévá jako vodopád. S nádechem zvedněte paže co nejvýše ke stropu a dopředu. Opřete váhu do pat a lehce pokrčte kolena, s výdechem se napřimte. Pak protáhněte paže co nejvíce k zemi a hrudní kost tlačte ke stropu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Magická síla dechu a představ

Před cvičením si lehněte na záda a uvolněte se. Můžete zavřít oči. Soustřeďte pozornost na svůj dech a pokuste se pozorovat tělo, jak se hýbe v rytmu dechu. Naprosto uvolněte břicho, dýchejte pomalu a téměř neslyšně, asi minutu. Pak se postavte, s nohama mírně od sebe a zkuste si představit, že dýcháte chodidly.

Dagmar Jackson ukazuje klientce, jak se správně provádí jeden z cviků.

Dagmar Jackson ukazuje klientce, jak se správně provádí jeden z cviků.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Vše si prožít

„Nejlepší je obvykle cvičit hned ráno, po probuzení,“ říká Dagmar Jackson. „Proberete se tím ze spánku a naladíte na nový den. Pokud ale zjistíte, že vám protažení pomáhá ke zdravějšímu a hlubšímu spánku, klidně cvičte před spaním.“

2. Na meridián žaludku a sleziny
Posaďte se do sedu na patách. Pro lepší pocit si mezi stehna a lýtka můžete vložit ručník. Uvolněte napětí v pánvi i podbřišku a představte si, že sedací kosti vrůstají do země. Vysuňte chodidla do stran tak, aby se hýždě dotýkaly země. Prodlužte páteř a nakloňte se dozadu. Ruce aktivně opírejte o zem. Prociťujte tah na přední straně nohou.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Při Makka-ho bychom měli dělat všechno pomalu a v krajních polohách setrvávat po dobu několika nádechů i výdechů. U cviků 2 až 6 si můžeme podložit pánev složenou dekou. Nejvíc si z něj odnesou lidé, kteří si ho krásně prodýchají, včetně polohy, kdy je trochu táhnou svaly. „Důležité je vše si prožít, ne jen mechanicky odcvičit,“ zdůrazňuje Dagmar Jackson.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

3. Aktivace energetické dráhy srdce a tenkého střeva
V sedu na zemi dejte chodidla ploskami k sobě. Sedací kosti máte stejně zatížené, páteř je protažená. S tímto pocitem vytáhněte trup směrem nahoru a lehce dopředu. Pak se hluboce předkloňte, hřbety dlaní a potom i obě předloktí, položte na zem. Dýchejte a soustřeďte se na oblast lopatek, ale i vnější stranu paží, až k malíku. Pokud je vám pozice nepříjemná, posuňte chodidla dále od těla, případně vložte pod horní část stehen polštářky, abyste odlehčili kolena.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

FOTO: Petr Hloušek, Právo

FOTO: Petr Hloušek, Právo

4. Na meridián ledvin a močového měchýře
V sedu máte nohy před sebou. Paty protáhněte dopředu, sedací kosti mějte přitištěné k zemi. Narovnejte páteř, jako kdyby vás někdo tahal za háček, který máte na temeni hlavy. Vysuňte ji ještě mírně dopředu, ruce položte na vnitřní stranu holení a malíky nasměrujte vzhůru. Vnímejte pocity na vnitřní straně nohou a přední straně trupu. Pak rukama uchopte chodidla. Soustřeďte se na protažení svalů podél páteře a na zadní straně nohou. Pokud je to pro vás obtížné, můžete pokrčit kolena, udržujte však hrudník v kontaktu se stehny.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

5. Stimulace dráhy osrdečníku (obalu srdce) a systému tří ohřívačů
Ve zkříženém sedu uvolněte podbřišek, chvíli si uvědomujte kontakt sedacích kostí se zemí, pak jakoby povytáhněte páteř. Pravou ruku položte na levé koleno a levou ruku na pravé. S výdechem se hluboce předkloňte. Sedací kosti musí zůstat na zemi. Prociťujte tah na vnější straně paží od ramen až k prsteníkům. S nádechem se vraťte do původní pozice. Změňte překřížení rukou i nohou a vše si zopakujte.
Pokud obtížně provádíte cvik vsedě na zemi, můžete ho udělat vsedě na židli.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

6. Na meridián žlučníku a jater
V sedu na zemi otevřete natažené nohy široce do stran. Pak pokrčte pravé koleno jako do tureckého sedu, pata směřuje do klína a je v linii se středem těla. Obě sedací kosti zůstávají stejně zatížené. S výdechem otočte trup doprava, snažte se mít páteř lehce vytaženou. S nádechem zvedněte pravou paži ke stropu. Pozici chvíli prodýchejte a soustřeďte se na oblast žeber. Potom s výdechem nakloňte trup do strany, směrem k natažené noze. Prociťujte tah po straně těla, pravá sedací kost zůstává na zemi. Pak cvik opakujte na druhou stranu. Nakonec si lehněte na záda. Minutu až dvě ležte v klidu a pozorujte své tělo, jak dýchá.

FOTO: Petr Hloušek, Právo