Kanadští odborníci přišli nedávno s tvrzením, že je vlastně jedno, jakou dietu si vyberete, pokud budete chtít něco zhubnout. Prostě zvolte tu, která je pro vás nejpřijatelnější.

U té je totiž největší pravděpodobnost, že u ní i nejdéle vydržíte. A vydržet s hubnutím je to jediné a nejdůležitější, v čem je potřeba vytrvat. Samotný postup, jak toho docílit, už není podstatný, uvádí studie publikovaná v časopise Journal of American Medical Association.

Odborníci na obezitu v ní tvrdí, že všechny dosud prezentované dietní postupy snižují kalorie v základním měřítku na velmi podobném principu. K získání podkladů pro svá aktuální tvrzení analyzovali data ze 48 samostatných studií týkajících se různých diet.

Různé postupy, jeden výsledek

Odborníci z McMaster University v Ontariu a Hospital for Sick Children Research Institute v Torontu analyzovali v rámci svého výzkumu data a hubnoucí postupy celkem od 7286 lidí s nadváhou, kteří nějakým způsobem chtěli zhubnout. Ti dle svého vlastního rozhodnutí hubli celkem podle deseti odlišných dietních programů po dobu téměř jednoho roku.

V celkovém průměru všichni zhubli téměř osm kilogramů. Někteří v rozmezí celého roku, jiní například už za polovinu času, po zbytek období už se jim ale dál zhubnout nepodařilo.

„Rozdíly shozených kilogramů byly mezi dietami v celkovém porovnání natolik malé, že dle našeho názoru není pro lidi důležité, jak toho dosáhli. Naše zjištění by tak mohla být určitým uklidněním pro lékaře i veřejnost, jelikož není potřeba se zaměřovat na jednu specifickou formu hubnutí. Ukázalo se, že lidé si mohou jednoduše vybrat druh, který jim bude nejpříjemnější z hlediska dodržení, a ten pak bude mít i největší šanci na úspěch,” citoval z výsledné zprávy server BBC.

Stejné kalorie, stejná omezení

Susan Jebbová z Oxfordské univerzity, vládní poradce v otázkách obezity, také poukázala na další poznatek. Spojovacím článkem všech názvem i složením odlišných diet je zjištění, že téměř všechny obhajují snižování příjmu kalorií na hodnotu kolem 1500 za den. Dále pak mají společné striktní držení se daných pravidel a vyhýbání se sušenkám, koláčům, čokoládě a sladkostem všeobecně.

„Hlavní problém hubnutí byl a bude v dodržování. Jde jen a jen o to, jak přesně a jak dlouho budete schopni držet se plánu, který si sami vyberete. Správný výběr je tak odrazovým bodem celého úspěchu,” uzavřela váhová poradkyně.