Lidé, kteří trpí různými alergiemi, vědí, čeho se vyvarovat, aby bylo jejich zdraví ohroženo co nejméně. Někteří se proto vyhýbají domácím zvířatům a jejich srsti, jiní si dávají pozor na pyly, prach či další nepříjemné látky.

Když ale přijdou domů, cítí se v bezpečí. Ne vždy to ale bývá stoprocentní pravda. I v mnoha domácnostech číhají nástrahy, které u citlivějších jedinců mohou způsobovat nepříjemné alergické reakce.

Přehled některých častých alergenů v domácnostech přinesl server FoxNews.

Obývací pokoj

Okna 

Nezřídka se může stát, že nás i doma potrápí alergeny, které se nacházejí běžně venku. A často za to může nějaký malý stavební nedostatek, například špatně utěsněná okna. Těmi se do bytu mohou dostávat například jemná pylová zrnka.

Pokud trpíte podobnou alergií, je vhodné v době pylových sezón co nejméně větrat, případně v krátkých úsecích. Při pylových alergiích je vhodné mít doma i čističku vzduchu, případně klimatizační jednotku, která v bytě zajistí dostatečný přísun a také cirkulaci vzduchu.

Nábytek a sedačky

Ať chceme, nebo ne, v každé domácnosti najdeme i na běžně používaných místech nějaké roztoče. Pravidelným úklidem se jich sice zbavíme ve velkém měřítku, mnohdy ale zapomínáme při úklidu na místa, kde se jim daří více než dobře - například pod gaučem, křesly či mezi zdí a skříní.

I tato místa by proto měla procházet pravidelnou očistou, abychom snížili výskyt parazitů a také prachu na možné minimum. To se týká i okenních parapetů, žaluzií, postelových pružin atd.

Krb 

Máte-li v obývacím pokoji krb, můžete si i v tomto ohledu zadělávat na alergickou reakci. Snadno přenosný alergen zvenku do domácnosti totiž představuje dřevo, s kterým chcete topit. Již při jeho výběru proto dbejte na kvalitu, případně i uskladnění. Je-li na kůře či jinde na povrchu viditelná i sebemenší plíseň, napadený kus dřeva vůbec domů nenoste.

Kuchyň

I v kuchyni, kde se pravidelně pohybujeme, jsou místa, která nahrávají nebezpečnému kumulování parazitů či prachu. Jedním z nejčastějších jsou horní prostory kuchyňských linek, pokud nejsou skříňky až ke stropu. Ideální místo k hromadění prachu, na které běžně nevidíme, a proto mu nevěnujeme takovou pozornost.

Potřeby pro domácí mazlíčky 

Pokud máte to štěstí, a můžete mít doma nějakého mazlíčka, jelikož na jeho srst nemáte alergii, i tak nemusíte mít vyhráno. Alergickou reakci můžete mít i na různé látky vylučované zvířaty (sliny, moč, lupy, samozřejmě také klíšťata apod.).

Kvůli minimalizaci výskytu alergie je doporučena jak pravidelná očista domácího mazlíčka, tak i jeho pelíšků, stravovacích misek a podobně.

Také se doporučuje mýt si obličej a ruce po každém delším kontaktu se zvířetem.

Ložnice

Postel 

Řada alergií či podráždění pokožky může mít viníka také v roztočích, kteří se rádi usídlují v naší posteli. I v ložnici je tak více než vhodné pečlivě otírat a čistit všechny povrchy, stejně tak pravidelně měnit ložní povlečení. Na škodu není i pravidelné praní polštářů a dek.

Koupelna

Jedním z častých problémů v koupelnách a místnostech s větší vlhkostí jsou plísně všeho druhu. Pokud nemáte koupelnu se samostatným oknem, které by umožnilo pravidelné větrání, určitě si do ní pořiďte stropní ventilátor, který také napomůže k výměně vzduchu.

Vany, sprchové kouty

Moderní koupelny nabízejí mnohé možnosti, jak prostor vybavit potřebnou sanitou. Někdo dává přednost vaně, jinému stačí sprchový kout. I tady všude je ale bez rozdílu velikosti prostoru potřeba udržovat vše čisté. Od samotné vany přes kohoutky až po izolační místa, která zabraňují zatékání vody do nepatřičných míst.

WC

Je-li součástí koupelny i toaleta, měla by být hygiena o to větší. Dostatečná pozornost by měla být věnována i různým podložkám, které si dáváme na zem. I jejich pravidelným čištěním či praním omezíme výskyt bakterií či alergenů na minimum.