S možností, že by se puberta některému dospívajícímu jedinci zcela vyhnula, nelze moc počítat, i když by si to mnozí rodiče tajně přáli. To už je víc pravděpodobné, že se dostaví u dítěte později, než je obvyklé. S takovým stavem se potýkají dokonce čtyři procenta celé populace.

Puberta je hormonální proces, při kterém se tělo významně mění a připravuje se na budoucí reprodukci. U dívek i u chlapců dochází k tělesným změnám. U dívek se puberta začíná projevovat zhruba kolem 13 let, u chlapců cca kolem 14 let. Pokud se tak v daném věku nestane (puberta se začne projevovat mnohem dříve nebo naopak později), je třeba zpozornět.

Změny DNA

Vědci z londýnské Queen Mary University identifikovali geny, které s největší pravděpodobností za celým procesem puberty stojí, a určitým způsobem ovlivňují v těle vývoj nervových buněk, jež následně dávají potřebné signály ohledně sexuální zralosti. Při jakékoli změně nebo poškození daných genů pak prý může docházet k odlišným projevům puberty.

Svá tvrzení opírají odborníci o průzkum, jehož se zúčastnilo několik rodin z Finska. U všech členů těchto rodin byly podrobně zjišťovány detaily DNA. Vědci z testů identifikovali celkem 15 chybných genů, jeden z nich byl ale nejvýraznější. Podle nich je to právě on, který může za zpoždění puberty.

K chybě v genu, který nebyl zatím nijak pojmenován, podle zjištění dochází už při vývoji plodu v děloze. Kvůli jeho vadě nenastává u plodu produkce tzv. luteinizačního hormonu - lutropinu, který podporuje tvorbu pohlavních hormonů.

Následkem toho pak v očekávaném pubertálním období nedochází k procesům, které mají běžně v těle nastat („dozrávání” pohlavních orgánů).

Podle závažnosti poškození genů se pak v životě jedince projevuje i změna v samotném průběhu puberty. Malé poškození prý může oddálit pubertální tělesné změny jen o několik let, kvůli závažnějšímu poškození může ale docházet i k naprosté blokaci některých projevů.

Opožděná puberta může být pro člověka velmi nepříjemná a stresující.endokrinolog Richard Sharpe

Dosud byla objevena jen malá hrstka genů, které ovlivňují nástup puberty. Toto naše zjištění je dalším krůčkem vpřed, ve výsledku to může vést k lepší diagnostice celého problému,” uvedla pro BBC doktorka Sasha Howardová, která se na výzkumu přímo podílela.

„Opožděná puberta může být pro člověka velmi nepříjemná a stresující. Mohou se vyskytnout i zdravotní následky, například problémy s kostmi,” uvedl endokrinolog Richard Sharpe.

Jak lékaři uvádějí, opožděné projevy puberty mohou přinášet i další zdravotní komplikace v podobě obezity, cukrovky 2. typu nebo některých druhů rakoviny.