Podle východní medicíny (ajurvédy), ze které mimo jiné čerpá snad každý medicínský obor, máme všichni svůj energetický vzorec. Pokud je tento energetický vzorec ve svých ohraničených hodnotách, člověk je zdráv. Při odchýlení těchto hodnot však začínají blikat varovné kontrolky, že v organismu není něco v pořádku. Ten, kdo už alespoň trochu zabředl do ajurvédské medicíny, pozná, kdy v jeho těle probíhají nežádoucí změny. Ve spolupráci se svým mistrem pak energie v těle opět srovnávají.

„Metod, jak srovnat energetické odchylky, je spousta. Často kombinujeme meditativní techniky, stravu, bylinné extrakty a masáže léčivými oleji,“ říká James Rocky, hlavní terapeut wellness studia Planet Zen.

Člověk, který se svým energetickým vzorcem ještě neumí pracovat, se musí nejprve naučit základní zákonitosti. V každém případě musí znát svůj typ dóši, tedy to, která energie v jeho těle převládá.

„Podle ajurvédy se rozlišují tři typy energií – váta, pitta, kapha. V každém člověku jsou zastoupeny. U každého však v jiném poměru. Ta, která je dominantní, předurčuje zdraví a jeho kondici a podle toho je také potřeba o sebe pečovat,“ vysvětluje James.

Typ dóši terapeuti poznají podle pulzního vyšetření, když vás chytnou za prostředníček pravé ruky. Dóšu si ale můžete určit i sami.

Kdo je kdo aneb váta, pitta nebo kapha

Pro každý typ dóši je charakteristická například fyzická konstituce a určité mentální dispozice. Pakliže patříte k těm, kteří mají velmi štíhlou postavu, podlouhlý obličej, malé oči, úzké rty, nepravidelné zuby nebo třeba suchou kůži se sklony k šupinatění a k tomu vás charakterizuje ráznost, náladovost, schopnost rychle nabýt – rychle pozbýt, úzkostlivost, sklony k tomu být smutný, náladovost, ale i schopnosti nedělat věci jen napůl, ale naplno, a navíc do všeho jít s vervou, jste jednoznačně váta.

Pro pittu jsou zase charakteristické světlá pleť, světlé oči, pravidelný nos, srdcovitý obličej, střední postava, rovné vlasy, středně velká ústa nebo vystouplá brada a z mentálních predispozic pak otevřenost novým myšlenkám, organizační schopnosti, výborná paměť, cílevědomost, podrážděnost, mnoho zájmů.

Pro kaphu je zase typická silnější postava, kvalitní vlasy, olivová pleť a z vlastností pak tichost, skromnost, zamyšlenost, svědomitost, ale i loajálnost, schopnost odpouštět a také trochu lenost. A pakliže jste trochu od toho i trochu od toho, jste typ na pomezí dvou dóš – například váta pitta nebo kapha váta.

Každá dóša má určité znaky nerovnováhy
Pro vátu je to drsná kůže, zácpa, suchý jazyk, suché rty, únava, úzkosti, svalová bolest, zvýšení tlaku nebo třes a žaludeční neuróza.
Pittu při rozladění dóši nejčastěji potrápí třeba pocení a návaly, zimnice, špatný spánek, pálení žáhy nebo střevní potíže.
Pro kaphu jsou pak typické příznaky jako zaspávání, dýchací potíže, otoky, alergie, deprese, závist, netečnost nebo špatné trávení a citlivost na chlad.

 Se srovnáním rovnováhy pomůže odborník

„Obecně lze říct, že váta potřebuje režim a řád, aby se její dóša napravila. K tomu musí váty pravidelně a dobře jíst, hlavně teplou stravu. Doporučujeme také masáže celého těla bylinnými oleji,“ vysvětluje James.

„Pro pittu je zase vhodné zacílit na dostatečný pitný režim, ochlazovat tělo a nevystavovat jej zbytečně teplu a začít jíst syrová a vegetariánská jídla. Mnohdy postačí jen tohle a není potřeba přidávat další masážní proceduru,“ říká James.

A co je vhodné pro kaphu? „Kaphy musí v každém případě vysadit oleje a tuky ze stravy a nahradit je čerstvou zeleninou a pokrmy tepelně upravenými pouze vařením. O procedurách se rozhoduje individuálně, na základě toho, jaký z příznaků nerovnováhy dotyčného trápí,“ dodává James.

Samozřejmě platí, že čím dříve se začne pracovat na srovnávání dóš, tím rychleji se upraví rovnováha v těle a zamezí se onemocnění. Podle zastánců ajurvédy lze značně eliminovat příznaky či je úplně odstranit až u 96 procent lidí.