"Známkou rakoviny varlete může být cokoli neobvyklého, co se tohoto orgánu týká. Nejčastěji si muž nahmatá na varleti tvrdou bulku, rakovina se ale může projevit i nepříjemnými pocity až bolestí v oblasti třísel, otokem varlete nebo pocitem nezvyklé tíhy v šourku," upozorňuje Helena Janíčková ze serveru Ulékaře.cz.

Nejdůležitější prevencí tohoto onemocnění je stejně jako u rakoviny prsu samovyšetření. Každý muž by měl zhruba jedenkrát měsíčně věnovat svým varlatům náležitou pozornost a pečlivě je prohmatat. Pokud narazí na cokoli neobvyklého (bulka, zatvrdnutí, změna tvaru nebo velikosti), měl by co nejdříve navštívit svého praktického lékaře nebo přímo specialistu-urologa.

 Nádory v oblasti genitálu jsou pro muže tabu

Bohužel muži na rozdíl od žen, které se už dlouhou dobu angažují pro prevenci nádorů prsu a děložního čípku, se o nádorech v oblasti genitálu stydí mluvit. Přitom včasné odhalení rakoviny znamená i velkou pravděpodobnost naprostého uzdravení jedince.

Určitým pomocníkem může mladým mužům být mobilní aplikace Hlídač koulí, která kromě instruktážního videa se samovyšetřením varlat obsahuje odborné lékařské informace o problematice, interaktivní mapu komplexních onkologických center v ČR a  nastavitelné zařízení podobné budíku, které má mužům samovyšetření v pravidelných intervalech (jednou měsíčně) připomínat.

Jak s rakovinou varlete bojovali slavní

Lance Armstrong – i když slavný cyklista kvůli přiznanému dopingu už nepatří mezi obdivované sportovní hrdiny, mnozí se shodují, že pro muže potýkající se s diagnózou rakoviny varlete znamená jeho příklad stále velmi mnoho.

Když bylo Armstrongovi 25 let, zjistili mu lékaři rakovinu varlete v pokročilém stadiu včetně metastáz a dávali mu méně než padesátiprocentní naději na přežití. O to více je inspirující příběh muže, který nad svým onemocněním po náročné léčbě nakonec vyhrál a pak ještě mnoho let pokračoval ve sportovní kariéře.

Petr Koukal – úspěšný badmintonista je pro mnohé české muže bojující s rakovinou varlete podobným vzorem jako Lance Armstrong, na rozdíl od cyklisty je ale podstatně bližší a také jednoznačně pozitivní postavou.

Úspěšný český sportovec odhalil svůj nádor vlastně náhodou a zpočátku vůbec nevěděl, o jak vážnou záležitost se jedná. Dnes se již úspěšně vyléčený Petr Koukal stále snaží na riziko rakoviny varlete upozorňovat a motivovat mladé muže k tomu, aby se v případě podezření neváhali obrátit na lékaře.