„Bradavice jsou poměrně častý problém, který postihuje nejčastěji děti, které si je předávají díky nakažlivosti v dětských kolektivech. Pak je vídáme u osob se sníženou imunitou,“ potvrdila kožní lékařka MUDr. Monika Arenbergerová z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Nejvíce lidí se virem bradavic nakazí ve veřejných bazénech, koupalištích, saunách i wellness studiích.

Někdy bradavice ustoupí samy, jindy se musí přistoupit k odbornému zásahu. Podle rozsahu, velikosti a hloubky bradavic se kožní specialista rozhodne, jaký způsob léčby použije. Hojně využívané způsoby odstraňování bradavic jsou roztoky, pak laser či kryodestrukce.

Léčba roztoky a přírodními preparáty

„Bradavic se může pacient zbavit hned několika způsoby. Nejčastěji začínáme s roztoky, které jsou volně dostupné v lékárně a obsahují buď kyselinu salicylovou, nebo kyselinu mléčnou.

Další typy roztoků je třeba nutné předepsat dermatologem. Ty obsahují dvě složky - látku, která zastavuje množení viru a pak kyselinu salicylovou, jež umožňuje pronikání prvního roztoku do kůže a zničí bradavici,“ popsala postup léčby ze své praxe dermatoložka Arenbergerová.

Někdy se užívají i léčivé byliny jako vlaštovičník nebo tinktura z echinacey, která buď preventivně působí na posílení imunity, nebo se kape přímo na bradavice. Lokálně se dá užívat česnekový nebo tea tree olej, gel z aloe vera či vodilková tinktura.

Na podporu imunity je také vhodné užívat multivitaminové preparáty. Před každým užitím léčivých prostředků je třeba ale poradit se s lékařem.

Laser a kryoterapie

„Po laseru sáhneme, pokud je bradavice na chodidle, je hluboká nebo-li zašlapaná do hloubky, nebo je poměrně rozsáhlá. Léčbu lze kombinovat i s cévním laserem, který zničí cévky, jež vyživují bradavici.“

Kryoterapie označuje léčbu tekutým dusíkem a dermatology je velmi vyzdvihovanou metodou, díky své efektivitě a účinnosti.

„Kryodestrukce neboli terapie dusíkem, jenž má teplotu -196 stupňů, patří stále mezi zlaté standardy terapie, protože je nejúčinnější, nejefektivnější a nejlevnější,“ doporučila Arenbergerová.

Některé lékárny dokonce prodávají přípravky pro domácí odstranění bradavic pomocí tekutého dusíku.