Před odjezdem na prázdniny, dovolenou, víkend nebo školní výlet, s nimiž se na konci roku roztrhl pytel, je dobré se na průběžně aktualizované mapě Antiparazit.cz  informovat o hustotě parazitů v dané lokalitě, kam s dětmi či psími miláčky vyrážíte.

Jak klíště odstranit

Novinky se informovaly u Karla Wheelera, veterinárního asistenta z pražské kliniky Madridská, jaká hygienická pravidla by se měla dodržovat při odstraňování
již přisátého klíštěte [celá zpráva].

"Klíště před odstraněním ničím nezakapáváme. Mohlo by dojít k vyprázdnění slin do hostitele a zvýšila by se pravděpodobnost nakažení. U mrtvého klíštěte dojde snáze k přetržení a neodstraněný zbytek může dělat problémy, jako jsou lokální zánět nebo zapouzdření.

K vytočení používáme speciální kleštičky nebo elektrikářský krokodýlek či tužku verzatilku. Klíště pevně zachytíme a libovolným směrem poměrně snadno vytočíme. Ránu po klíštěti je vhodné ošetřit jodovou dezinfekcí. Následné zduření je velmi časté a nemusí znamenat žádný problém. Může přetrvávat i několik týdnů.

Ze psů se klíšťata odstraňují speciálními mechanickými pomůckami, jako je tato antiparazitická pipeta. Posloužit může krokodýlek či verzatilka.

Ze psů se klíšťata odstraňují speciálními mechanickými pomůckami, jako je tato antiparazitická pipeta. Posloužit může krokodýlek či verzatilka.

FOTO: fotobanka Profimedia

Na klíště nesaháme a můžeme jej spláchnout nebo zapálit. Mohlo by se totiž znova přisát na nového hostitele," poradil nejdůležitější pravidla odstraňování klíštěte Karel Wheeler [celá zpráva].

Komplikace u psů

Co se týče nejčastějších komplikací a přenosných onemocnění, u psů jsou nejčastější lokální infekce způsobená klíštětem. "Může se vytvořit absces v místě přisátí, který vyžaduje ošetření, ale není většinou nebezpečný. Kombinuje se antibiotická léčba s lokálním ošetřením až do vymizení příznaků.

Psa může také velmi často postihnout onemocnění boreliózou, kde není průvodním znakem lokální reakce jako u lidí, ale změna celkového stavu jedince. Za jeden až tři týdny se projevuje apatií, horečkami, svalově kloubní bolestivostí a nechutenstvím. Pak je nutné navštívit veterináře, provést krevní testy a raději nasadit antibiotika dříve, než bude výsledek testu znám.V případě pozitivity se antibiotika podávají po dobu tří až šesti týdnů," upřesnil Wheeler.

Rozšlápnuté krvavé klíště

Někdy se stane, že pes přinese domu přisáté klíště, to se pak odlepí na koberec či podlahu. Novinky se zeptaly, zda je například rozšlápnutí takového krvavého klíštěte někým v domácnosti nebezpečné.

Již odpadlé, krví nacucané klíště

Již odpadlé, krví nacucané klíště se může znovu přisát poté, co krev stráví.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Nerozšlápnuté klíště může svou potravu strávit a pak je schopné opakovaného přisátí. U rozšláplého je nutné jej bezkontaktně odstranit například ubrouskem a místo pak omýt teplou vodou. Pro klid můžete místo ošetřit savem, ale tento způsob nakažení je velmi nepravděpodobný," uklidnil veterinární asistent Karel Wheeler.