Každý, kdo se rozhodne pro první "kérku", by měl vědět, do čeho jde, měl by mít zhruba přibližnou představu o tom, na jaké místo si ji nechat vytetovat, co by měla znázorňovat, jaká by měla být její velikost a barvy. Možná by si měl zkusit promyslet, zda se bude jednat o jediný obrázek, či bude dál pokračovat.

Co si dát vytetovat

Zároveň by si měl uvědomit, že tetování se stane jeho součástí a měl by tetované dílo a námět promyslet i s určitou nadčasovostí, aby se nestalo, že za několik let či dokonce měsíců půjde "na předělávku" - opravování tetování, ať část, či úplné překrytí (jak je vidět na videu).

Obzvláště mladí lidé, kterým učaroval nějaký motiv, by měli zvážit, zda se s ním ztotožní i za pár let, zda jsou například vhodným typem pro určitý obrázek.

Znala jsem například mladou holčinu s velmi křehkou tělesnou konstitucí, jejíž kotníky byly slabounké asi jako zápěstí, vybrala si černého motýla bez barvy právě na kotník. Jenže se svěřila do rukou tatérovi, jenž byl zvyklý tetovat motorkáře, silné chlapy a absoulutně neodhadl sílu, tloušťku motýlka na něžné, útlé dívčí nožce. Výsledkem byl černý "brutální" flek. Dívčina plakala, zkoušela se s "kérkou" smířit, nakonec skončila na kosmetické klinice, kde jí laserem motýlka odstranili. Nyní jí kotník zdobí světlá skvrna.

Kým se nechat potetovat

Je proto dobré si v nabídce tetovacího studia, které si zájemce vybere například na doporučení kamaráda, prohlédnout práce konkrétního tatéra. Jestli se mu jeho barevné old school obrázky líbí, když sám by si představoval například "stínované japonsko" či "čínu".

Tatérka Káča ze studia Fallen Angel na pražském Smíchově

"Dříve se například tetovalo více černo-bíle, dnes je moderní barva. Dokonce se tetují old-schooly, jež si dávají vytetovat lidé, do kterých byste to neřekli: právníci, doktoři, učitelky. Motivy bývají kotvy, mořské panny, srdce se jménem..," potvrdila tatérka Káča z pražského studia Fallen Angel teorii, že někdy jsou témata neobvyklá.

FOTO: Karolina Zarzycká, Novinky

Tatérka Káča ze studia Fallen Angel na pražském Smíchově

"Každý vnímá bolest jinak. Nedá se říci, kde to míň nebo víc bolí. Každý jsme originál, ale jsou místa víc bolestivá jako ta s nervy, kolem kostí. Dá se říci, že kde to na těle lechtá, tam tetování i víc bolí," reagovala tatérka Káča na dotaz, jak a kde tetování bolí.

FOTO: Karolina Zarzycká, Novinky

Tatérka Káča ze studia Fallen Angel na pražském Smíchově

Tatérka Káča ze studia Fallen Angel: "Když někdo neví, co si dát vytetovat, neměl by do salónu zatím chodit. S alespoň hrubou představou si tatér poradí, můžou spolu návrh doladit. Tetování by rozhodně mělo vystihovat toho, kdo jej nosí. Je to součást vašeho těla, ve kterém bydlíte."

FOTO: Karolina Zarzycká, Novinky

Zájemci by se neměli stydět se jít osobně podívat, jak konkrétní tatér pracuje, pokud mu to dovolí... Je dobré si prohlídnout barvy (třeba problematickou černou), se kterými v konkrétním studiu pracují. Na webu bývají k vidění "kérky" čerstvé i jak vypadají po několika týdnech.

Hygiena po tetování

Důležité je po dokončení tetování dodržet všechny hygienické a kosmetické rady, které vám každý tatér dá. Přípravky, jako jsou hojivé mastičky, musí být součástí každé procedury. Každé čerstvé tetování je třeba mastit krémem (Bepanthen, ap.), aby se tetování rovnoměrně hojilo a nadměrným tvořením strupů pak barva následně nevypadala.