Virus chřipky se šíří smrkáním, kýcháním. Jde o kapénkovou nákazu, a proto člověk, který chřipku má, musí být izolován od svého okolí, jinak může nakazit desítky, ba stovky lidí. Zůstat tři až pět dní doma se rozhodně vyplatí.

Antibiotika nejsou v žádném případě léky proti chřipce ani jiné virové nákaze. Mají smysl teprve při komplikacích, které způsobují bakterie. Mnozí lékaři, zejména u starších osob, se tzv. sichrují a raději jim antibiotika při chřipce předepíší, protože se obávají nejrůznějších, hlavně plicních komplikací.

Jaké léky použít

Léky vhodné k léčbě jsou paralen nebo acylpyrin a klid na lůžku. Lékaři doporučují při chřipce zvlhčovat vzduch a nemít v ložnici víc než 20 stupňů Celsia. Samozřejmostí je dostatečně pít a jíst lehkou stravu, která by neměla být bohatá na tuky.

Pomáhají i obklady s bezinkovým octem na zápěstí, krk a hlavu, ulevují i chladné zábaly. Osvědčilo se i nevečeřet a nezatěžovat trávením organismus, který bojuje s infekcí. Dvě velká jablka denně, větší pomeranč nebo grep by měly pokrýt doporučenou denní dávku 80 mg vitamínu C. V době chřipky jeho potřeba stoupá, a tak se vyplatí přidat zelí, kiwi, citróny či papriky.

Chřipka může odstartovat rozvoj dalších nemocí, o nichž jsme dosud neměli ani ponětí, že v našem těle dřímají.

Jak se preventivně bránit
Otužováním, včetně lehkého oblékání a dostatečného větrání místností. I v mrazech stačí 3 vrstvy oblečení, ne víc.
Dostatečný příjem vitamínů, zejména C, který je v ovoci, a dále tekutin, tedy vypít denně nejméně 2,5 až 3 litry tekutin.
Dodržování zdravého způsobu života, což znamená nejen zdravě jíst, ale i sportovat alespoň 4x týdně nebo denně ujít pro své zdraví nejméně deset tisíc kroků, což u dospělého muže je přibližně 8,5 km a u ženy 6,5 km.
V případě prvních příznaků onemocnění omezit styk s okolím, nenavštěvovat zařízení, kde se pohybuje více osob, například kina, divadla.
Používat kapesník při kašli a kýchání anebo roušku. Ta je naprosto nutná, jestliže je v rodině malé dítě.