Mozky pacientů, kteří byli v lepší fyzické kondici, vykazovaly menší zmenšení než u lidí s horší fyzičkou. Nicméně po duševní stránce se žádný významný rozdíl neprojevil.

To sice bylo překvapivé, ale na vině je zřejmě nižší počet pozorovaných pacientů, který se nemohl statisticky plně projevit, komentoval výsledky jeden ze spoluautorů analýzy doktor Jeffrey Burns z Kansaské univerzity. Testů se zúčastnilo 57 lidí v raném stadiu onemocnění. Jejich fyzické zdraví bylo ohodnoceno při testech fyzické zátěže, zatímco stav mozku odhalila magnetická rezonance.

Podle Burnse je výzkum vlivu fyzického stavu nemocných na zpomalování vývoje Alzheimera teprve na samém začátku. Burns vysvětlil, že mozek se během stárnutí přirozeně zmenšuje, u lidí s diagnostikovaným Alzheimerem je ale míra zmenšování dvojnásobná.

Podle doktora Sama Gandyho z americké Společnosti pro výzkum Alzheimera odpovídají výsledky studie dřívějším předpokladům, podle nichž cvičení, které pomáhá chránit srdce, příznivě ovlivňuje i mozek.