Hlavní obsah
Stresující manželství může i zabít. Foto: Profimedia.cz

Stres v manželství ohrožuje vztah i zdraví

Stresující manželství může mít nedozírné následky nejen na samotný vztah, ale i na zdraví, což potvrdilo hned několik vědeckých studií. Příliš mnoho stresu může dokonce i zabít. Proto je tak důležité na stav nerezignovat a začít s tím aktivně bojovat.

Stresující manželství může i zabít. Foto: Profimedia.cz
Stres v manželství ohrožuje vztah i zdraví

Připravili jsme pro vás několik kroků, které by měly stres v manželství minimalizovat.

1. Mluvit otevřeně o svých pocitech a emocích – což je ve stresu dost těžké, jelikož většina lidí má při sebemenším nesouhlasu tendence vybuchovat. Nicméně bez toho se to neobejde. Ve funkčních a spokojených vztazích se jednoduše mluví o všem. Je to součást důvěry a vzájemné otevřenosti. Partneři musí umět spolu sdílet dobré, špatné, a dokonce i to skutečně zlé. Musí si být víc než přáteli.

2. Maximální otevřenost i v oblasti financí – vyrovnaný rodinný rozpočet vyžaduje týmovou práci, zvlášť pokud jsou partneři ve finanční tísni. Je důležité, aby i k finančním problémům partneři přistupovali jako tým se stejným cílem. Jedině tak mají šanci na úspěch i v dalších oblastech.

3. Neobviňovat se navzájem – jelikož přesně tyto věci jsou v lásce a manželství nejvíc destruktivní. Přestože je to vcelku zvykem ve stresu vinit druhého za všechny nespravedlnosti světa, ve skutečnosti se tak jedinec trestá jen sám. Svou roli v chybování obvykle hrají oba partneři.

4. Neutápět se v sebelítosti – nikdy člověk nic nevyřešil tím, že se v dané situaci začal litovat. Úspěšní jedinci se nevzdávají, a pokud o věc stojí, bojují o ni.

5. Vyvinout společné úsilí v rozhoření plamínku vášně – hektický život dost často opomíná věci, které by měly být ve vztahu samozřejmostí. Není čas na romantiku, intimitu a dost často ani na společnou zábavu. Jenže bez toho žádný vztah fungovat dlouhodobě nemůže. Mají-li partneři touhu vztah zachovat, musí si na sebe najít čas. A když už ho jedinec tolik nemá, existují i drobnosti, které mohou vztah občas zachránit. Ať už je to květina, lahev vína společně vypitá, procházka, napsaná milostná zpráva, pozvánka na večeři či na wellness víkend apod.

6. Dopřání si samoty a soukromí – milostný vztah lze vylepšit i tím, že si partneři vzájemně jednou za čas dopřejí max. soukromí a samotu. Zvlášť když partneři prožívají obrovský stres, je dobré na ně netlačit a naopak si od sebe na chvilku odpočinout. Mít možnost být sám se sebou, sám na své vlastní myšlenky, se vždy zúročí.

7. Nezapomínat na každodenní maličkosti –  i naprosté drobnosti vztah posouvají někam dál. Je důležité tyto věci nepodceňovat. Dělat si vzájemně drobné radosti je tím nejlepším životabudičem vztahu. Jednoduché činy i laskavosti se jednoduše sčítají a ve finále prokazují větší službu než nejrůznější megalomanské okázalosti.

8. Obklopit se rodinou a společnými přáteli – pokud máte problémy, nestyďte se říct o pomoc či radu svým nejbližším. Nezůstávejte na své problémy sami a naučte se využívat ochoty druhých.

9. Péče o své zdraví a štěstí – a to jak po psychické, tak fyzické stránce. Cvičte, dbejte o svůj jídelníček, odpočívejte a nezapomínejte na lékařské preventivní prohlídky. Jen těžko se v budoucnu budete moci starat o druhé, když se teď nepostaráte sami o sebe.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků