Hlavní obsah

S příchodem Nového roku si řada lidí dává nějaké předsevzetí, někdo se chce naučit cizí jazyk, jiný uvažuje o zahájení studia a další myslí na své zdraví.

Jak využít zdravotní pojišťovnu

Mnohdy nás k tomuto zamyšlení donutí objektivní potíže s nadváhou, s kouřením, s pitím či se projeví důsledky zanedbání pohybu. Někdy postačí, když upravíme svůj režim dne, jindy už potřebujeme konzultaci s odborníkem. Většině z nás by ale docela stačilo, kdybychom využili nabídky Všeobecné zdravotní pojišťovny a dostavili se na preventivní prohlídky.

Preventivní prohlídka se vyplatí

Začneme třeba u praktického lékaře, každý člověk má nárok na preventivní prohlídku jednou za dva roky. Dokonce je to tak, že každý závod by měl mít smlouvu s lékařem, který by pravidelné prohlídky prováděl. Jak často by to měl podnik zajistit, záleží na charakteru práce. Pokud v pracovním poměru nejsme, musíme se s lékařem domluvit sami.

Pravda je ale taková, že hlavně lidé ve středním věku se domnívají, že se jim nic nemůže stát. Podcení situaci, která se jim později může krutě vymstít. "Každý jsme zodpovědný za své zdraví, musíme se o ně starat, a proto bychom měli prohlídku poctivě absolvovat. Koneckonců je to jen jednou za dva roky. Kromě prohlídky máme nárok i na laboratorní vyšetření, a to vyšetření hladiny cholesterolu a tuku v krvi, vyšetření hladiny cukru v krvi a EKG. Laboratorní vyšetření a EKG je závislé na věku pacienta a lékaři také vědí, v jakých intervalech na ně pacienti mají nárok," vysvětluje ing. Jiřina Musílková, ředitelka VZP. Od padesáti let si každý člověk může nechat udělat vyšetření, které včas odhalí počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku. Pokud má zájem o toto vyšetření člověk, který ještě nedovršil padesátku, není to žádný problém. Háček je pouze v tom, že na rozdíl od padesátníka si vyšetření musí zaplatit. Cena je v podstatě zanedbatelná zaplatíme zhruba 70 Kč. Testovací psaníčko, které budete potřebovat, získáte od ošetřujícího lékaře.

K ženskému lékaři pravidelně od 15 let

Ženy by měly myslet ještě na návštěvu u gynekologa. První prohlídku by měla každá absolvovat už v patnácti letech a pak každý rok. Její součástí je i vyšetření prsů a poučení klientky, jak má při něm postupovat. Ženy nad 45 let by měly také uvažovat o mammografickém vyšetření.

"Větší pozornost věnuje gynekolog samozřejmě těhotným ženám, které vyšetření absolvují v pravidelných intervalech. Důležitá je i kondice gravidních žen. Ve vybraných okresech mají možnost účastnit se projektu Plaveme s VZP, kterým se podporuje kondiční plavání," uvádí ing. Musílková.

Dětem třetí dávka zdarma

VZP myslí také na děti, a proto podporuje preventivní očkování dětí proti klíšťové encefalitidě. Vakcína pro třetí očkovací dávku v hodnotě do 400 Kč je poskytována rodičům dítěte pojištěného u VZP ČR nebo jeho zákonému zástupci zdarma. Právě teď je nejvýhodnější období k očkování. Zimní měsíce jsou přímo ideální. Rodiče by se proto měli poradit s dětským praktickým lékařem a nechat dítě preventivně očkovat.

Kromě pravidelných prohlídek a očkování by se rodiče chronicky nemocných dětí měli včas začít zajímat o možnost ozdravného pobytu u moře. Pro vymezené diagnózy je určen "Mořský koník". Na pobyt nemocného dítěte u moře přispívá pojišťovna různě, můžete ale ušetřit částku dosahující až 20 000 korun.

Novinky a slevy

"Letošní novinkou je, že dětem ve věku od 10 do 19 let poskytujeme za stanovených podmínek příspěvek na úhradu fixního ortodontického aparátu až 1000 Kč.

Další výhody získáte v případě, že se chystáte koupit třeba nové brýle, pak využijte slev, které domluvila pojišťovna na nákup optických potřeb ve všech prodejnách FOKUS v ČR a také péči, kterou tyto prodejny v rámci své činnosti poskytují," dodává ing. Musílková.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků