Hlavní obsah

Jak se jednou provždy zbavit strachu, že vás partner podvádí

Na jednu stranu partnerovi důvěřujete, na stranu druhou zažíváte nepříjemný pocit pokaždé, když mu zavibruje mobilní telefon? Možná je nejvyšší čas, abyste svůj strach porazila a skutečně uvěřila, že žijete po boku věrného a spolehlivého muže.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Důvěřuj, ale prověřuj! Tak zní vaše mantra, kterou si opakujete pokaždé, když máte podezření, že vám partner zahýbá. Pokud ale žijete s milujícím mužem, pak je naprosto zbytečné, abyste si dělala vrásky z každé večerní SMS zprávy nebo pozdějšího příchodu z práce.

„Většinou existují čtyři důvody, proč si lidé vypěstovali paranoiu z podvádění,“ říká vztahová koučka Susan Golicicová.

Podle psychiatričky Vanessy Milagrosové můžeme kořeny nedůvěry hledat už v dětství. „Někteří lidé mohli být svědky nevěry mezi rodiči či blízkými příbuznými. Jiní zažili bolest z podvádění na vlastní kůži, a to během dospívání, kdy tato zkušenost měla hluboký dopad na to, jak vnímají současné vztahy,“ vysvětluje Milagrosová.

Pět způsobů, jak vybudovat důvěru ve vztahu

Vztahy a sex

Přesto platí, že byste s nedůvěrou měla bojovat. Podle odborníků vám pomůže, když najdete základní příčinu a následně zapracujete na tom, abyste paranoiu z podvádění zmírnila.

1. příčina: V minulosti jste podváděla

„Lidé, kteří sami v minulosti podváděli, přemýšlí o nevěře mnohem intenzivněji a následně tyto myšlenky promítají na svého partnera. Jejich mysl si nakonec vytvoří představu o tom, že jim je partner nevěrný,“ říká klinický psycholog Paul DePompo.

To samé platí i v případě, že jste svému partnerovi nevěrná v současné době. „Pokud svého partnera podvádíte, je mnohem pravděpodobnější, že budete z nevěry podezírat i jeho. Jakmile totiž přesvědčíte mysl, že partner také podvádí, rázem budete mít pocit, že váš prohřešek není tak závažný,“ vysvětluje Golicicová pro Bustle.

Podvedla jsem partnera. Co teď s tím

Vztahy a sex

Cesta z tohoto začarovaného kruhu je poměrně jednoduchá. V případě, že jste svému partnerovi nevěrná, není nic lepšího než nemanželský vztah ukončit. Pokud jste podváděla své předchozí partnery, pak se vyplatí, když své dřívější milostné eskapády poodhalíte současnému partnerovi.

„Páry mohou vyřešit problém důvěry tak, že společně proberou minulá zranění a chyby, díky čemuž dosáhnou vzájemného porozumění,“ tvrdí vztahová terapeutka Emily Pfannenstielová.

2. příčina: Bojujete s důvěrou

Pokud máte obecně problémy s důvěrou, pak je zřejmé, že nebudete věřit ani svému partnerovi. „Ve své podstatě nevěříte nikomu,“ říká Golicicová a dodává, že vaše problémy budou zřejmě pramenit z minulých zkušeností. Psychoterapeutka Meredith Prescottová doporučuje, abyste o svém problému otevřeně hovořila a nebála se vyhledat pomoc odborníka.

„Vyplatí se, když navštívíte psychoterapeuta, díky kterému se hlouběji ponoříte do své minulosti a odstraníte všechny bloky, které negativním způsobem ovlivňují váš současný vztah,“ tvrdí.

3. příčina: Máte úzkostlivý styl připoutání

V případě, že se neustále obáváte partnerovy nevěry, můžete hledat příčinu také ve stylu vašeho připoutání. Teorie připoutání byla poprvé pojmenována v 60. letech 20. století psychologem Johnem Bowlbym a Mary Ainsworthovou.

Podle jejich teorie je osobní styl připoutání určen tím, jak s vámi v dětství komunikovali rodiče.

Pokud jste měla pozorné a podporující rodiče, pak je pravděpodobnější, že máte bezpečný styl připoutání. To se následně projeví v dospělosti, kdy svému partnerovi dáte prostor a svobodu, aniž byste se obávala, že ze vztahu odejde.

Závislost na lásce může být velmi nebezpečná

Vztahy a sex

„Na druhou stranu, pokud jste vyrůstala s rodiči, kteří nereagovali na vaše potřeby, pak možná bojujete s úzkostným stylem připoutání,“ tvrdí vztahová koučka Julie Teffetellerová.

4. příčina: Necítíte se hodna lásky

Podle Susan Golicicové je důležité, abyste ve vztahu měla dostatek sebevědomí. „Pokud ale bojujete s nízkým sebevědomím a sama sebe nemáte ráda, pak nevěříte ani tomu, že někdo jiný vás milovat dokáže,“ vysvětluje.

Nezbývá tedy nic jiného než na sebedůvěře zapracovat. „Dělejte něco, co vám přinese dobrý pocit z vašich schopností, dovedností nebo kompetencí. Najděte si lepší práci nebo dělejte charitativní činnost, díky které se budete cítit plně využita,“ říká vztahová koučka Susan Golicicová.

Reklama

Související témata:

Související články

Když kamarádka žárlí na kamarádku

Nerozlučné kamarádky, denní telefonáty, pravidelné dýchánky, společné vaření a dokola rozbory života v hlavní roli s nepovedenými láskami. Parťačky, které jen...

Jak dostat svou žárlivost pod kontrolu

„Kdo nežárlí, ten nemiluje,” zní ve vaší hlavě, zatímco tropíte žárlivou scénu. I když je žárlivost součástí mezilidských vztahů, občas nám pěkně přeroste přes...

Výběr článků

Načítám