Hlavní obsah

Češi se věnují sexu hodinu týdně, uvedl průzkum

Češi se věnují sexu v průměru hodinu týdně. Souloží průměrně 15 minut dvakrát týdně, stejnou dobu věnují předehře. Vyplývá to z výzkumu sexuálního chování v České republice, který probíhá pravidelně už od roku 1993.

Češi se věnují sexu hodinu týdně, uvedl průzkum

Průměrná česká soulož trvá 14 až 15 minut a Češi si ji dopřávají dvakrát do týdne, řekl sexuolog Petr Weiss, autor a odborný garant výzkumu.

Z průzkumu vyplývá, že osm procent žen při partnerském sexu nikdy nedosáhne orgasmu, jiné naopak s vyvrcholením nemají sebemenší problém. "V Čechách je 22 procent žen multiorgastických, tedy dosahují více orgasmů během jednoho pohlavního styku," řekl Weiss.

Více než dvacent procent žen však při sexu orgasmus předstírá, a to buď pokaždé, nebo velmi často. Skoro polovina žen vyvrcholení hraje alespoň někdy. Muži jsou v tomto ohledu mnohem důvěryhodnější. Vyvrcholení pravidelně předstírá jen devět procent a náhodně jen osm.

Mezi nejčastější sexuální poruchy řadili respondenti výzkumu z řad mužů poruchy ztopoření, u žen se objevuje nejvíce nedostatečné vzrušení.

Jak často předstíráme orgasmus?
ženy
muži
27% nikdy 82% nikdy
21% často nebo pokaždé
9% často nebo pokaždé
48% ojediněle8% ojediněle

Zodpovědnější mladá generace

Věk při první schůzce, polibku a zamilování se u mužů a žen příliš neliší už posledních deset let. Mladí Češi získávají tyto zkušenosti okolo 15. roku. Už o rok později ale začínají muži s neckingem (erotickými aktivitami v horní části těla, od pasu nahoru). Ženy začínají průměrně s neckingem až v 17 letech.

S pettingem začínají muži i ženy opět stejně - kolem sedmnáctého roku (petting je souhrnné označení pro erotické praktiky celého těla bez sexuálního styku). První partnerské vztahy, delší než šest měsíců, obvykle navazují muži i ženy kolem osmnácti let. 

Pohlavní život průměrného Čecha či Češky začíná okolo osmnáctého roku, a to nejčastěji v přírodě či na chalupě. V bytě rodičů partnerky mělo první styk 19 procent. Počet párů, které při prvním styku použijí antikoncepci, rok od roku stoupá. Zvyšuje se používání kondomů a u žen počet užívajících antikoncepčních pilulek.

Lidé se více přiznávají k masturbaci

Celých 90 procent mužů ve výzkumu připouští, že v životě masturbovalo. To je o celých sedm procent více než v roce 1993. U žen je nárůst mnohem znatelnější. Zatímco před patnácti lety přiznalo onanii necelá čtvrtina žen, dnes se k ní hlásí 65 procent.

Výsledky průzkumu dokazují, že se mění celkový přístup k masturbaci. Celé tři čtvrtiny mužů ji považují za přirozený jev, u žen je to 62 procent. Ukazuje se, že občasná masturbace je zřejmě u Čechů normálním doplňkem partnerských styků.

Češi jsou podle výzkumu obecně v otázkách sexu čím dál tím otevřenější a větší je i jejich informovanost a tolerance. Kladnější je například i vztah k homosexuálům.

Průzkum probíhá každých pět let od roku 1993. Za minulý rok bylo dotazováno 2000 osob starších 15 let. Mezi autory projektu a odborné garanty patří Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina ze Sociologického ústavu 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků