Pokud výročí neoslavujete, pak to zkuste změnit. Každý rok společného soužití určitě stojí za oslavu. I když se nejednalo o rok jednoduchý. Společné překonávání překážek, objevování kompromisů a tolerantnosti patří k základním kamenům pevného a harmonického vztahu.

O výročí svatby by si manželé měli najít chvilku jen pro sebe, říci si navzájem, že se mají rádi a darovat si nějakou drobnost či zážitek, které by jim připomínaly tato jubilea a emoce s nimi spjaté.

Oslavu výročí vždy plánujte společně. Je sice hezké, když si jeden vzpomene a sám od sebe druhého něčím krásným mile překvapí, ale co když zapomene? I když to neudělá záměrně, jeho opomenutí může vzbudit negativní emoce a místo příjemně stráveného okamžiku se vše může zvrhnout ve velkou hádku. Proto nic potajmu neočekávejte a raději si o všem dopředu promluvte. Nejde přece o to, si vzájemně dokazovat, kdo je lepší, že si vzpomněl.

Zlatá svatba aneb Výročí společných 50 let

Zlatá svatba je první okamžik, kdy je možné provést opakování manželského slibu. Manželé sezvou rodinu a přátele a veřejně před nimi obnoví manželský slib. Manželé si mohou opět vyměnit i snubní prstýnky.

Jak slavili naši předci

Společný život oslavovali i naši předci. Proto i pro jednotlivá léta společného soužití existuje lidové pojmenování. Názvy se dávaly obvykle podle toho, čím se manželé obdarovávali.

Výročí svatby
Roky
Název
1
Bavlněná
2
Papírová
3
Kožená
4
Květinová (Ovocná)
5
Dřevěná
6
Železná (Zinková)
7
Vlněná (Měděná)
8
Bronzová (Plechová)
9
Hliněná
10
Cínová (Růžová)
11
Ocelová
12
Hedvábná
13
Krajková
14
Slonovinová
15
Křišťálová
 20Porcelánová
 25Stříbrná
 30Perlová
 35Korálová
 40Rubínová
 45Safírová
 50Zlatá
 55Smaragdová
 60Diamantová
 65Kamenná
 70Platinová (Briliantová)
 75Korunovační (Nebeská)
 80Multiplatinová