I když doba pokročila, alespoň minimální znalost etikety by měla být samozřejmostí. Správné chování totiž nikdy z módy nevyjde. A platí to naprosto pro všechny muže.

Každý má šanci být gentlemanem a jak praví stará moudra, nikoho neomlouvá nos nahoru, ani nos od prachu.

Nejznámější pravidla etikety pro muže
Jako naprostá samozřejmost je od muže očekáváno, že ženě přidrží dveře. Činit by tak měl ale i ostatním lidem, pokud ví, že jdou za ním. Vyjádří tak respekt vůči ostatním.
Do dveří muž vchází první, pokud se jedná o vchodové dveře. Jinak první vchází žena.
V restauraci by měl muž usadit ženu (vysunout židli), a to tak, aby žena seděla čelem do místnosti. Muž si usedá vždy až po ženě. A to i v případě, pokud je žen u stolu více.
Muž by měl ženě vždy držet deštník a pomáhat jí do kabátu.
Pokud už muž jde vedle ženy, pak by měl být vždy po levém boku ženy, opačně to lze tolerovat jen v případě, že by cesta vpravo byla v horším stavu. Shodně by tomu mělo být i při sezení např. v divadle. Muž by měl sedět opět vždy vlevo. Výjimka je jen v situaci, když se osoba sedící vpravo ženě z nějakého důvodu nelíbí anebo když do divadla přijde pár ještě s dalším párem. V takovém okamžiku by muži měli sedět každý z jedné strany a ženy vedle sebe uprostřed. 
Útratu v restauraci by měl platit vždy muž, pokud se tedy se ženou dopředu nedomluví, že tomu bude jinak.
Do schodů chodí muž vždy za ženou, aby ji v případě špatného kroku mohl včas zachytit. Naopak, jde-li pár dolů ze schodů, jde první muž, aby opět mohl ženu zachytit. 
Ruku ve společnosti vždy podává první žena, stejně tak by měla vždy ona nabídnout první tykání.
Pokud muž vidí, že je ženě zima, nabídne jí vždy své sako, bundu atd. 
Samozřejmostí by mělo být i nošení těžkých tašek ženě (vyjma kabelky) a doprovodit ženy až ke dveřím bytu či automobilu. 

Péče o vzhled

Správný gentleman by neměl podceňovat ani stylovost a upravenost svého vzhledu.

Velmi důležitou součástí péče je i zastřihování vousů. Podle stylisty Jakuba Eliáše existují čtyři způsoby zastřihování vousů:

  • do hladka, kam spadá i zarovnání kotlet
  • strniště (třídenní - vypadá nejlépe, posléze roste každý vous jiným směrem - pak je nutné zastřihovat) 
  • hipster styl - velmi populární lehký plnovous - na péči nejsložitější. Aby vypadal opravdu pěkně, vyžaduje více speciálních přípravků než péče o vlasy. 
  • a lá knír - vrací se upravené kníry a lá 30. léta. Opět velmi pracné na úpravu a péči

Při zastřihování vousů by měli mít muži vždy na mysli, že je zapotřebí dodržovat čisté kontury a nikdy nezapomínat na oblast krku, aby vousy právě v těchto místech neutvářely lalok. Samozřejmostí by pak měla být i péče o chloupky na tváři.

Zleva:

Zleva: 1. Pánský holicí strojek Braun Series 9 - mimořádně šetrný, disponuje patentovanou technologií SyncroSonic™ snímající hustotu vousů, a titanovým zastřihovačem HyperLift&Cut potaženým zlatem, který svou funkčností a špičkovým designem uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Cena 11 990 Kč; 2. Mühle Rytmo Stone Pure Badger Fusion 4dílná sada - pro milovníky mokrého holení. Kovové části jsou vyrobeny z mosazi a jsou pochromované nebo poniklované. Rukojeť štětky a holicího strojku je vyrobena z velmi kvalitní pryskyřice, která je odborně řemeslně zpracována a leštěna. Štětka je vyrobena z čistých jezevčích štětin. Cena 2900 Kč; 3. BaByliss SH500E zastřihovač vousů - 50 délek zastřižení 0,4 až 12 mm. Trojí hlava s rotační čepelí pro přesný střih, a to i ve špatně dostupných částech obličeje. Exkluzivní patentovaný rotační systém, který je 2x rychlejší než běžné zastřihovače. Wet&Dry pro použití ve sprše. Cena 5490 Kč

FOTO: Archív firem

Správný přístup k ženě - partnerce

Správný gentleman by měl podle doktorky Donny Beggové být schopen zvládat všechny problémy klidně a s nadhledem, aby co možná nejvíce minimalizoval dopady neshod s partnerkou a předcházel konfliktům.

Jaký by měl být muž ve vztahu k ženě
Měl by přebírat zodpovědnost za svá rozhodnutí i činy.
Měl by milovat svou partnerku a respektovat ji takovou, jaká je.
Měl by přebírat iniciativu, a to nejen při milování, ale i v běžných záležitostech života.
Měl by ochraňovat svou partnerku, a to nejen po fyzické stránce, ale i psychické - být jí oporou v dobrém i zlém.
Měl by jí být věrný a oddaný.