I singles lidé se snaží seznamovat a touží většinou po vztahu. Seznámení je přitom dnes mnohem snazší díky internetu, který přibyl k tradičnímu poznávání v barech, klubech či na večírcích u přátel. Jenže jakmile dojde na lámání chleba a lidé mají začít do protějšku investovat čas a peníze, vztahy rychle končí. Důvodem je sobectví a neschopnost nešetřit na partnerovi.

Za posledních deset let se přitom počet trvale nezadaných lidí žijících samostatně zvýšil pětinásobně, zatímco manželství a trvalých vztahů ubývá.

„Sedli jsme si a začali počítat a došli k číslům, která mnohé nezadané vyděsí, protože nebudou ochotni tolik investovat. Pokud jsou ta čísla správná, je vůbec div, že ještě naše společnost přežívá,“ tvrdí jeden z autorů studie Mark Hall ze společnosti Socked UK.

Posun do dlouhodobého vztahu nestojí jen peníze

Podle výpočtů musejí zamilovaní do svého vztahu začít investovat čas i peníze a strávit společně dvaadvacet večeří, dvě dovolené a utratit za sebe zhruba sedmdesát tisíc korun (v Británii ještě víc, tři tisíce liber) za dárky a další výdaje. Pak se jejich vztah posune ze zamilovanosti do pevného a dlouhodobého partnerství. Během tohoto poznávání a investování jeden do druhého musejí dvojice přečkat také sedm větších neshod a hádek.

To ale také znamená, že dlouhodobý vztah jsou dnes schopna vytvořit na základě těchto kritérií jen tři procenta nových párů.